czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościDuży wzrost kradzieży. To efekty drożyzny?

Duży wzrost kradzieży. To efekty drożyzny?

Portal TVN24 opublikował artykuł na temat wzrostu przestępczości pospolitej, głównie kradzieży. Specjaliści do spraw handlu nie mają złudzeń – wynika to z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w województwie lubuskim.

Dane krajowe są zatrważające. Jak podaje portal TVN24 ogromny skok zanotowano w kategorii „kradzież cudzej rzeczy”: w ubiegłym roku policjanci wszczęli około 45 tysięcy postępowań, a w tym już 53 tysiące. Ujawnili niemal 58 tysięcy czynów. 

– Te liczby oznaczają, że nagle ludzie zaczęli kraść. Co więcej; dotyczy to dość dużych kwot. Gdy spoglądam natomiast na rosnącą liczbę osób zatrzymanych na gorącym uczynku, widać, że plagą są kradzieże sklepowe – mówi dla TVN24 Zbigniew Stawarz, były szef biura kryminalnego KGP i komendant w województwie śląskim.

Jak sytuacja wygląda w województwie lubuskim? Dane przygotował dla nas podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Okazuje się, że najwięcej kradzieży w cały roku było w 2020 – 2362. Jeżeli to porównamy z danymi zebranymi do 20 września 2022 roku (czyli za niecałe III kwartały) to liczba ta wynosi 2576. Wzrost kradzieży jest więc olbrzymi:

2018 r. – 2164
2019 r. – 2290
2020 r. – 2362
2021 r. – 2347
2022 r. – 2576 (do 20 września)

Jednak jak zaznacza funkcjonariusz – Zwiększa się ilości kradzieży, ale tez zwiększa się ich wykrywalność. W 2018 wynosiła ona 42 %, a teraz wynosi już 51,62 % – dodaje.

Nie są to dane, które są ogólnie przez nas analizowane. Niestety z naszych statystyk wynik, że prawie połowa to tak zwane kradzieże wewnętrzne. W szczególności w sklepach ze swobodnym dostępem. Dodatkowo jeżeli sytuacja gospodarcza dalej będzie szła w kierunku blisko pięciokrotnego wzrostu cen energii to niestety tak to może wyglądać. Spowolnienia spodziewamy się w szczególności w branży meblowej i budowlanej. Kradzieże zawsze spowodowane są brakiem dostępu do towarów w społeczeństwie spowodowanych drożyzną – mówi w rozmowie z nami Janusz Jasiński, przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – To jednak nie tylko kwestia ekonomiczna. Złodzieje to zazwyczaj bardzo młode osoby bez kontroli rodziców w coraz bardziej zbrutalizowanym świecie – dodaje.

Kuriozalne jest również to, że jak informuje TVN24 rząd Prawa i Sprawiedliwości, aby poprawić statystyki, planuje wnieść poprawkę do kodeksu karnego, dzięki której jako przestępstwo będzie traktowana kradzież o wartości 800 złotych, a nie jak dziś od 500 złotych. Specjaliści nie pozostawiają na pomyśle suchej nitki. – W warunkach pogarszającej się sytuacji ekonomicznej pokusa łatwego zarobku dla członków grup przestępczych staje się silniejsza. Niezrozumiała jest dla naszej branży propozycja podniesienia tego progu – brzmi oficjalne stanowisko Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Politycy opozycji również widzą problem i komentują sytuację:

Jeżeli jest kryzys i bieda to zaczyna wzrastać przestępczość. Ludzie szukają rozwiązań i w desperacji dopuszczają się takich czynów. Policja, zamiast łapać przestępców, ochrania dom Jarosława Kaczyńskiego i Sejm. Jako posłanka nie czuje się zagrożona i nie widzę potrzeby, aby patrole policji były pod sejmem. To niestety smutny obraz polskiej rzeczywistości, do której doprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi w rozmowie z nami Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
16.7 °
14.4 °
90 %
3.9kmh
100 %
czw.
21 °
pt.
24 °
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE