wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Szpital w Gorzowie uruchamia kardiochirurgię! Bez kontraktu z NFZ

Szpital w Gorzowie uruchamia kardiochirurgię! Bez kontraktu z NFZ

Zarząd gorzowskiej lecznicy zdecydował o utworzeniu na własną rękę oddziału kardiochirurgii. Już od czerwca pacjenci z chorobami krążenia będą mogli korzystać z bezpłatnego leczenia. Koszty prowadzenia oddziału pokryje szpital. Wciąż jednak będą trwały starania o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Walka o uruchomienie oddziału trwa już od około dwóch lat. Szpital od dawna jest przygotowany do wystartowania z kompleksowym leczeniem pacjentów z chorobami krążenia. Są zabezpieczone pieniądze na sprzęt, są odpowiednie warunki, a na miejscu są specjaliści w tej dziedzinie. Tylko Narodowy Fundusz Zdrowia zwleka z ogłoszeniem kontraktu na świadczenie takich usług.

Zarząd szpitala podjął więc odważną decyzję i zdecydował się uruchomić kardiochirurgię mimo braku kontraktu z NFZ. Koszt prowadzenia tego oddziału zostanie pokryty ze środków szpitala, dzięki czemu pacjenci będą mogli korzystać z bezpłatnego leczenia.

Powodowani troską o pacjentów nie chcemy mieć więcej przypadków śmierci z tego powodu, że nie byliśmy w stanie pomóc osobom z chorobami układu krążenia – przyznaje Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala w Gorzowie.

Aby oddział oficjalnie ruszył lecznica musi jeszcze poczynić pewne inwestycje, jak m.in. zakup sprzętu. Ten koszt oszacowano na 1 mln 600 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o koszty prowadzenia oddziału to według wyliczeń do końca roku szpital będzie musiał wyłożyć na to zadanie około 6 milionów złotych.

Lecznica wciąż jednak będzie się starać o to, aby NFZ ogłosił i rozstrzygnął konkurs na prowadzenie kardiochirurgii dzięki czemu koszty prowadzenia oddziału nie będą musiały być pokrywane ze środków własnych placówki.

Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku przygotowano petycję w sprawie utworzenia kardiochirurgii, którą mógł podpisać każdy chętny. Łącznie zebrano ponad 11 tysięcy podpisów, a za utworzeniem oddziału opowiedziało się wiele osób publicznych z całego województwa.

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w walce o utworzenie kardiochirurgii – powiedział Robert Surowiec, wiceprezes lecznicy.

A dlaczego utworzenie tego oddziału w Gorzowie jest tak istotne? Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego województwa lubuskie ma największą śmiertelność jeśli chodzi o choroby układu krążenia. W województwie działa co prawda jeden oddział kardiochirurgii, w Nowej Soli, ale nie zaspokaja on w pełni potrzeb mieszkańców. Można tam zoperować około 300 pacjentów rocznie, a potrzeby opiewają na ponad 800 operacji. Przy czym należy również uwzględnić fakt, że do Nowej Soli przyjeżdżają także pacjenci z innych województw co „zabiera” miejsca lubuszanom.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady śniegu
1 ° C
1 °
1 °
82 %
4kmh
92 %
wt.
5 °
śr.
8 °
czw.
17 °
pt.
13 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE