piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy to koniec historycznego Falubazu? Komentarz Roberta Dowhana

Czy to koniec historycznego Falubazu? Komentarz Roberta Dowhana

Fanów żużla uspokajamy, że sprawa dotyczy nazwy, ale dla każdego kibica Falubaz = Żużel. Jak informują Sportowe Fakty, 25 stycznia w Trybunale Sprawiedliwości UE zapadła decyzja wieloletniego sporu o prawo do nazwy. Sprawę specjalnie dla nas komentuje były prezes zielonogórskiego klubu Robert Dowhan.

Okazuje się, że wyrok przyznaje prawo do nazwy dla zakładu produkcyjnego maszyny włókiennicze i budowlane. To firma będzie teraz decydować kto i na jakich zasadach będzie używał historycznej nazwy Falubaz.

W wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ogłoszonym 25 stycznia czytamy, że Trybunał w całość oddalił skargę żużlowego Stelmet Falubazu Zielona Góra, a dodatkowo obciążył klub kosztami procesu. Od wyroku nie ma już ścieżki odwoławczej, więc sprawa jest już definitywnie zamknięta – czytamy w artykule Sportowych Faktów.

Cała sprawa rozpoczęła się w 2015 roku, gdy żużlowy Falubaz uzyskał w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante na własność prawa do używania nazwy Falubaz w zakresie sportu, marketingu i organizacji imprez. To nie spodobało się zakładowi produkcyjnemu, który postanowił decyzję zaskarżyć.

O komentarz poprosiliśmy obecnego Senatora RP i byłem prezesa żużlowego klubu Roberta Dowhana

Najważniejszą rzeczą dla mnie, gdy przyszedłem do klubu było przywrócenie historycznej nazwy Falubaz, która każdemu kojarzy się z Zieloną Górą i z żużlem. Stało się to na prezentacji drużyny w 2009 roku dzięki porozumieniu klubu z właścicielem Falubazu S.A Piotrem Gwizdem. Nazwa zaczęła przynosić w krótkim czasie takie profity, że podłączały się pod nią czasami dziwne rzeczy. Któregoś dnia na deptaku można było zobaczyć np. kebab Falubaz. W pewnym momencie nastąpił spór o to, co możemy realizować pod tą nazwą a co nie – wspomina Robert Dowhan.

To już było pod koniec mojego urzędowania w klubie. Pamiętam spotkanie z nowym prezesem Golińskim, który będąc prawnikiem wziął na swoje barki ten spór, aby nie stracić tej nazwy. Chcieliśmy wtedy się dogadać, aby nazwa, która dotyczyła działalności sportowej i wszystkiego, co się nią wiąże była po naszej stronie, a przedsiębiorstwo miałoby resztę – dodaje.

Od wielu lat straciłem informację na temat tego, co się dzieje w klubie i wczorajszy wyrok jest dla mnie dużym zaskoczeniem, bo myślałem, że ta sprawa już dawno została uregulowana i nie doszło, aż do takiej instancji. Z doświadczenia wiem, że zarówno Pan Gwizd, jak i obecny prezes Falubazu są ludźmi, którzy potrafią się dogadać. Nie mogę uwierzyć, że żużlowy klub straci nazwę. Jeżeli będzie trzeba jestem gotowy do pomocy przy negocjacjach z przedsiębiorstwem, bo uważam, że im też nie zależy, aby sportowy Falubaz przestał istnieć. Osobiście pilotowałem pozyskanie tej nazwy w 2008 roku. Jest to kolejny wizerunkowy cios w klub i mam nadzieję, że strony się dogadają – zakończył były prezes i Senator RP Robert Dowhan.

Firma FALUBAZ POLSKA S.A. S.K.A. po zmianie nazwy firmy z FALUBAZ S.A. powstałej w roku 1999 z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej 2. Kontynuuje i rozwija produkcję rozpoczętą w 1947 roku przez Lubuską Fabrykę Zgrzeblarek Bawełnianych „POLMATEX-FALUBAZ”, zajmując się projektowaniem i produkcją maszyn i urządzeń włókienniczych dla wydziałów przygotowawczych przędzalni, rozszerzając asortyment produkcji o nowe dziedziny gospodarki.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
13.2 ° C
14.5 °
11.4 °
38 %
0.5kmh
88 %
czw.
13 °
pt.
20 °
sob.
24 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE