czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRaport znad Odry. Ile martwych ryb zebrano?

Raport znad Odry. Ile martwych ryb zebrano?

Podczas wczorajszej popołudniowej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, jaka sytuacja obecnie jest nad Odrą. Raport zdawali burmistrz Marek Cebula oraz zielonogórskie władze Polskiego Związku Wędkarskiego.

My jesteśmy ludźmi od roboty. Ale każdym kryzysem trzeba zarządzać. Zarządzanie kryzysowe to bardzo trudne działania, które muszą się przełożyć na konkretne efekty. I dzisiaj efektem działań głównie społeczników, którzy od 8 sierpnia w gminie Krosno Odrzańskie i całym powiecie uprzątali martwe ryby, jest ponad 15 ton ryb zebranych na odcinku krośnieńskim. Ręcznie, bez żadnych zapór. Każdą rybę trzeba było wziąć do ręki i wrzucić do worka – mówił burmistrz Cebula.

Razem z marszałek Elżbietą Anną Polak dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w prace i pomoc nad zbieraniem martwych ryb. Wymienili wędkarzy, społeczników, Ochotniczą Straż Pożarną, straż miejską, straż rybacką, ale też pracowników Wód Polskich.

Dzisiaj spędziłem cały dzień nad Odrą, zbierając truchło za truchłem. Te ryby już się rozpadają, za dwa dni nie będzie już czego zbierać. Rzeka Odra jest w bardzo dużym stopniu przesycona rozkładającymi się resztkami ryb, które nie przetrzymały tej katastrofy – dodał włodarz Krosna Odrzańskiego

Na terenie powiatu krośnieńskiego zebrano 15 ton martwych ryb. W powiecie zielonogórskim było to odpowiednio 6 ton, a słubickim 4 tony. Co ciekawe w powiecie nowosolskim jedynie 55 kilogramów. Zatem ogólna liczba zebranych ryb w województwie to około 25 ton. To przybliżone dane dla 150 km odcinka Odry przebiegającej przez nasze województwo.

(dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot. Marek Pych, lubuskie.pl

Rzeka Odra stanowi perełkę zachodniej Polski dla wędkarzy. Wędkarze stawiają znicze nad wodą, bo Odra umarła. Miejmy nadzieję, że natura sobie z tym poradzi, że będziemy w stanie za kilka najbliższych lat znowu pójść na Odrę i wędkować – powiedziała Beata Gacek, rzecznik prasowy okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze

Niestety odbudowa ekosystemu Odry, może potrwać jeszcze kilka ładnych lat, a najważniejsze będą najbliższe miesiące – Musimy zobaczyć, czy ruszy w ogóle wegetacja roślinności podwodnej, nawodnej, przybrzeżnej. To będzie taki sygnał, że woda zaczyna żyć. Oczywiście będzie potrzebna cała seria badań wody i to nie tylko w jednym miejscu czy kilku, ale na całej długości Odry – powiedział Mirosław Kamiński, prezes zielonogórskiego okręgu PZW. Jednocześnie zaznaczył, że dopiero wtedy możemy też zacząć rozmawiać o ponownym zarybianiu i współpracy z hodowcami ryb.

Obecne działania związane ze zbieraniem martwej ryby i jej truchła to silne emocje nie tylko dla tych, co korzystają z rzeki, ale i dla samych wolontariuszy. Opisy tego, jak umiera Odra na naszych oczach, są zatrważające.

Podpływamy pod rybę, która próbuje jeszcze złapać oddech, za chwilę ląduje ona w worku. Tragedia, która tutaj nastąpiła, jest niewyobrażalna. Może ludzie z Polski nie zdają sobie z tego sprawy, ale naprawdę zapiera dech w piersiach opowiadanie o tym – mówił Marcin Berger, strażnik Społecznej Straży Rybackiej z Krosna Odrzańskiego dziękując przy tym za szybką reakcję zarówno burmistrza jak i marszałek województwa.

W pewnym momencie zadaliśmy pytanie czy burmistrz Marek Cebula, nawołując do pomocy przy zbieraniu ryb, nie naraża się na konsekwencje prawne wynikające z zarządzenia wojewody lubuskiego o zakazie korzystania z rzeki.

Nawoływałem do tego i biorę za to pełną odpowiedzialność, żeby ludzie nam pomogli, bo są potrzebne ręce do pracy. Dzisiaj spędziłem cały dzień nad Odrą, zbierając truchło za truchłem – mówił burmistrz.

fot. FB Gostchorze Team

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
13.9 ° C
13.9 °
12.9 °
98 %
2.2kmh
49 %
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE