piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraUciekli z sesji. Przestraszyli się Jarosława Kaczyńskiego?

Uciekli z sesji. Przestraszyli się Jarosława Kaczyńskiego?

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta doszło do kuriozalnej sytuacji. W momencie, w którym pojawił się apel o potępienie grudniowej interwencji Policji podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Zielonej Górze część radnych wraz z prezydentem uciekła z sali.

Uważam, że ten apel to kopanie rowów i wojna polsko-polska. Chciałbym jednak dać szansę przegłosowania tej uchwały. Jednak każdy, kto uważa, że to tylko pogłębianie różnic między nami to powinien wyjść – zachęcał prezydent Janusz Kubicki i zaraz po tym, jak apel został wprowadzony pod obrady wyszedł.

Naturalnie przeciwko wprowadzeniu tego apelu od początku byli radni PiS, którzy tłumaczyli, że Policja nie chroniła Jarosława Kaczyńskiego, a agresywnych protestujących przed Planetarium Wenus. Radni rządzącej w Polsce partii uznali, że jest to sprawa polityczna.

W apelu są jasne wnioski o udostępnienie informacji na temat zaangażowanych sił, blokady ulic czy utrudnienia w komunikacji. To mieszkańcy miasta pytają jak była wykonana ocena zagrożenia posła Jarosława Kaczyńskiego. To wpłynęło na życie miasta – zauważył radny Marcin Pabierowski odpowiadając prezydentowi.

Podczas głosowania nieobecni na sali lub nie głosowali następujący radni: Zbigniew Binek, Andrzej Bocheński, Marek Budniak, Jacek Budziński, Robert Górski, Filip Gryko, Grzegorz Hryniewicz, Rafał Kasza, Wiesław Kuchta, Krzysztof Machalica, Bożena Ronowicz, Tomasz Sroczyński, Eleonora Szymkowiak, Paweł Wysocki.

Wiele apeli było politycznych w tej Radzie Miasta i czy nam się to podoba czy nie, to poglądy polityczne będą się tutaj ścierały. Uważam, że apel jest sensowny i rozsądny. Gdy do Zielonej Góry przyjeżdżał wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty to żadnej ochrony tam nie było – wskazywał radny Tomasz Nesterowicz.

Radny Andrzej Bocheński przekonywał, że zamiast podejmowania apelu, który jego zdaniem nic nie da, lepiej jest przestać dofinansowywać Policję.

Zawsze przysługuje prawo do odmienności zdań. Część argumentów jednak odrzucam ze względu na fundamenty, na jakich opieram swoje poglądy. Są pewne instytucje, które sprawdzają kto w opinii Polaków najbardziej dzieli społeczeństwo. Niestety największe zasługi ma w tym Prawo i Sprawiedliwość. Wprowadzanie rozwiązań siłowych na obywatelach, którzy skrzyknęli się przez internet uważam za karygodne – tłumaczył radny Sławomir Kotylak.

Ostatecznie apel nie został przegłosowany z uwagi na brak kworum, mimo że większość radnych była za. W szczególności była to wina prezydenckich radnych Zielona Razem, którzy w większości opuścili obrady. Platforma Obywatelska wnioskowała jeszcze o reasumpcję, gdyż z powodu problemów technicznych nie wszyscy mogli głosować. Przewodniczący Piotr Barczak z… PiS nie chciał jednak tego przeprowadzić z uwagi, że przeszedł do kolejnego punktu.

W komentarzach mieszkańców i oglądających sesję można usłyszeć, że musiał być powód, dla którego prezydent Kubicki zareagował w ten sposób. Najprawdopodobniej nie chciał narażać na szwank swojej cichej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

Co dokładnie działo się 3 grudnia 2022 r. dowiecie się z naszej relacji na żywo, którą wtedy prowadziliśmy:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
16.7 ° C
16.7 °
16.2 °
70 %
1.9kmh
64 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE