środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraChoinka stanęła na zielonogórskim deptaku

Choinka stanęła na zielonogórskim deptaku

Nocą w Zielonej Górze spadł śnieg, a w dzień na deptaku pojawiła się choinka. Choć do kalendarzowej i astronomicznej zimy jeszcze trochę, czuć już świąteczny nastrój w naszym mieście.

Już po raz siódmy na zielonogórskim deptaku stanęła naturalna, prawdziwa choinka podarowana miastu przez Lasy Państwowe w Zielonej Górze. Tradycję rozpoczęto w 2017 roku i od tego czasu co rok zielonogórzanie mogą podziwiać przy ratuszu wielkie, świąteczne drzewko.

Tegoroczna choinka to 13-metrowy świerk, który pochodzi z Nadleśnictwa Krzystkowice, z leśnictwa Kotowice. Więcej o całej akcji opowiedziała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Ewelina Fabiańczyk.

Wybraliśmy takiego świerka wspólnie, bo to jest akcja, którą realizujemy jako leśnicy od 2017 roku, prezentując tak naprawdę choinkę naturalną przy starówce zielonogórskiej, ale współpracując z Urzędem Miasta Zielona Góra – mówiła rzeczniczka DLP. – Choinka zostanie dzisiaj zamontowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i odpowiednie służby, które zadbają o bezpieczeństwo i już niebawem będziemy podziwiać jej błysk.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciami.)

We wtorek, 28 listopada, choinka „stanęła” na deptaku w okolicach ratusza, a ozdoby pojawią się na niej dopiero za kilka dni. Drzewko uroczyście odebrał prezes ZGK, Krzysztof Sikora. Bombki i lampki zawisną na świerku dokładnie w niedzielę podczas Miejskich Mikołajek.

Drzewko prosto z lasu w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego przywiózł Ośrodek Transportu Leśnego ze Świebodzina. Zadanie nie było łatwe, ponieważ choinka jest wysoka i szeroka. O wyzwaniach w transporcie takiego drzewka opowiedział kierownik transportu Piotr Kotwica.

Przede wszystkim najpierw załadunek tej choinki. To jest bardzo czasochłonne, wymaga dużego doświadczenia operatora. Zabezpieczamy drzewo pasami transportowymi. Teraz przy montażu choinki na deptaku postawienie. Sam fakt podniesienia i ustawienia choinki do pionu, to będzie najtrudniejsze zadanie.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciami.)

Po okresie świątecznym drzewko otrzyma kolejne życie. W ramach akcji Eko Choinka zostanie ponownie wykorzystana, tym razem jako naturalny recykling lub zrąbki, które zostaną przekazane zielonogórzanom do użyźniania gleby, ochrony swoich roślin w ogródkach i na działkach. To jednak nie wszystko.

Od kilku lat, od 2017 roku stawiamy choinkę, ale też od kilku lat po akcji już takiej świątecznej robimy akcję Eko Choinka. To jest proekologiczne działanie, które ukazuje, że każdy skrawek tej choinki zostaje wykorzystany – wyjaśniała Ewelina Fabiańczyk. – Do tej pory mieliśmy z pnia takiego drzewa już budki lęgowe, stolik i takie meble dziecięce, bardzo ciekawe, które wręczaliśmy do szpitala w Zielonej Górze.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Joanna Nawlicka

W tym roku z wyciętej choinki odcięto kawałek pnia, aby na zakończenie akcji Eko Choinka pokazać uczestnikom, jak obliczyć wiek drzewa. Jak tłumaczyła Ewelina Fabiańczyk, odcięty krążek zostanie przekazany do szlifowania, aby później służyć do celów edukacyjnych.

Po niecałych dwóch godzinach od wjechania przyczepy z choinką, drzewko po ponownym przycięciu stanęło na zielonogórskim deptaku.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
2.3 ° C
2.3 °
2.3 °
90 %
2kmh
90 %
czw.
9 °
pt.
7 °
sob.
5 °
niedz.
6 °
pon.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE