poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCo zrobić ze starymi oponami letnimi i zimowymi?

Co zrobić ze starymi oponami letnimi i zimowymi?

Choć temperatura na początku listopada jeszcze nas trochę rozpieszcza, powoli trzeba myśleć o wymianie opon na zimowe. Pojawia się wtedy pytanie, co zrobić ze starymi oponami letnimi, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania.

Według specjalistów opony letnie trzeba wymienić na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C. Warto o tym pomyśleć zawczasu, aby być przygotowanym na każde warunki pogodowe. Obecne długoterminowe prognozy pogody przewidują ochłodzenie pod koniec listopada.

Stare opony letnie po wymianie

Jeśli zmieniając opony letnie na zimowe, zauważycie, że nie nadają się do ponownego wykorzystania na kolejne lata, nie wyrzucajcie ich do lasu oraz nie zostawiajcie na poboczu czy przy kontenerach. Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze przypomina, że każdy mieszkaniec naszego miasta może w ciągu roku zostawić zupełnie za darmo aż 10 starych opon w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 73.

Zamiast zawozić stare opony w nieodpowiednie miejsca, ZGK zachęca, aby od mechanika od razu przyjechać właśnie na PSZOK i tam oddać nieużyteczne już opony. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-13:00 i 14:00-19:00 oraz w soboty w godzinach 9:00-15:00.

Wraz z tym komunikatem zielonogórski Zakład Gospodarki Komunalnej poinformował, że tylko do połowy października tego roku zielonogórzanie oddali już prawie 50 ton opon więcej niż w całym roku 2022.

Stare, nienadające się na wymianę opony zimowe

Taki sam schemat działania jak powyżej należy wykonać, gdy wyciągnięte ze strychu, garażu czy piwnicy opony zimowe, które wykorzystywaliście w poprzednich latach, jednak nie nadają się do ponownego użycia. Aby dbać o środowisko, powinno się je zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jak zadbać o opony po sezonie?

Aby jak najdłużej móc korzystać z danego kompletu opon (zarówno letnich, jak i zimowych) należy je odpowiednio przechowywać. Nieprawidłowe działania mogą zmniejszyć ich żywotność.

Po zdjęciu opon w trakcie wymiany, powinno się je dokładnie umyć, aby żadne zabrudzenia nie pozostały na czas ich składowania, np. w garażu czy piwnicy. Miejsce, w którym będą przechowywane opony, powinno być suche. Warto też dodatkowo zabezpieczyć opony przed możliwym zmoczeniem, np. owijając je w folię czy inny materiał.

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym składowane są opony, nie powinna schodzić poniżej -5°Ci nie przekraczać 20°C. Jak twierdzą specjaliści, nie wolno trzymać opon w bezpośrednim kontakcie z piecami czy grzejnikami, ponieważ może to źle wpłynąć na właściwości ogumienia.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE