sobota, 1 kwietnia, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Co dalej z obwodnicą Drezdenka?

Co dalej z obwodnicą Drezdenka?

Atmosferę wokół obwodnicy Drezdenka podgrzał w zeszłym tygodniu Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Sugerował, że Zarząd Województwa nie dołoży pieniędzy na obwodnicę Drezdenka i Nowej Soli. Dzisiaj doczekaliśmy się odpowiedzi ze strony władz województwa.

– Wystąpiliśmy 20 maja do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie dofinansowania budowy obwodnicy Drezdenka (III i IV etap) oraz obwodnicy Nowej Soli. Te zadania są wpisane do wojewódzkiego programu, gdyż działamy strategicznie. Pod koniec roku uzyskaliśmy odpowiedź, która nie spełnia naszych oczekiwań. Zgodnie z kryteriami mogliśmy otrzymać do 80% dofinansowania. Zaplanowaliśmy wkład własny w budżecie. Jesteśmy wśród województw, które dostały najmniejsze dofinansowanie w Polsce. – odpowiedziała Marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że chodzi o wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Województwo złożyło trzy wnioski i jak informowała na konferencji prasowej włodarz regionu w grę wchodziło właśnie o wsparcie na poziomie 80%. Ostatecznie województwo lubuskie otrzymało jedynie 50% i była to jedno z najmniejszych dofinansowań.

Marcin Jabłoński Zarząd Województwa Lubuskiego PO RP zauważa z kolei, że w sprawie dofinansowań z RFRD wnioski były dobrze złożone, a wszystkie dokumenty były na bieżąco aktualizowane ze wszystkimi dokumentami strategicznymi. Ile miał wynieść wkład własny województwa?

– Przy inwestycji 220 mln zł obiecaliśmy wkład własny w wysokości ponad 40 mln zł. Prezydent Nowej Soli zadeklarował część dofinansowania tak samo jak burmistrz Drezdenka. Nie spodziewaliśmy się jednak, że zostanie nam zaproponowane jedynie 50% dofinansowanie co oznacza, że będziemy musieli zwiększyć wkład o kolejne 65 mln zł. – mówi Marcin Jabłoński Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Działania w Drezdenku były jednak już wcześniej realizowane jak zauważyła Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP

– Przypomnę, że z budżetu województwa zostały zrealizowane już dwa odcinki obwodnicy Drezdenka, na które zostały wydane 20 mln zł, a kolejny III i IV etap to kolejne 150 mln zł i jest to prawie cały budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich. Rezygnacja z innych działań drogowych, nie miałoby za wiele wspólnego ze strategią zrównoważonego rozwoju.

Poseł wskazywała, że parlamentarzyści doskonale wiedzą jak ważna jest ta obwodnica, bo sama otrzymała petycję podpisaną przez 5000 mieszkańców. Podobną miał dostać również Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski, który jak wskazuje parlamentarzystka nie miał dwukrotnie czasu na spotkanie ze społecznikami.

– Jako parlamentarzyści składaliśmy wnioski do budżetu państwa. Te wnioski zostały głosami posłów PiS odrzucone. W Fundusz Inwestycji Lokalnych niestety wnioski przepadły i wtedy Wojewoda nie wykazał się zrozumieniem i nie rekomendował tych projektów, ale znalazły się pieniądze na remont Specjalnego Szkolnego Ośrodka Wychowawczego, gdzie dyrektorem jest radna Dajczak, prywatnie żona Wojewody Dajczaka. – mówiła poseł Sibińska.

fot. Lubuskie

Okazuje się, jednak, że brak odpowiedniego montażu finansowego może wpłynąć na dalsze realizowanie tych zadań. Parlamentarzyści sugerują, aby zamiast organizować konferencje prasowe, po prostu poprowadzić dialog.

– W odróżnieniu od rządu, zarząd województwa nie boi się dyskutować z mieszkańcami o ich sprawach i ustalać z nimi priorytetów. Niepokoi nas postawa Wojewody Lubuskiego i narzucił taki standard, bo chyba łatwiej byłoby spotkać się z Marszałek Polak czy Jabłońskim. Tutaj Pan Dajczak ucieka się do bezrefleksyjnej i płytkiej retoryki. Przygotowując te zadania inwestycyjne zarząd województwa liczył na wsparcie wojewody. Niestety pan wojewoda, jeśli chodzi o jego aktywność w stolicy, jest szalenie potulny, grzeczny. Nie słyszałem, żeby jakąkolwiek konferencję, z jakimkolwiek ministrem na temat, chociażby takowych problemów zorganizował. Gdzie będzie wprost, twardo i merytorycznie zabiegał o sprawy lubuskie. Apeluję o więcej odwagi i twardej męskiej postawy w Warszawie – mówił Waldemar Sługocki – Poseł RP.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl Pokaż mniej

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady deszczu
8.2 ° C
8.2 °
8.2 °
92 %
0.5kmh
100 %
sob.
9 °
niedz.
7 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
5 °

NAJPOPULARNIEJSZE