poniedziałek, 5 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Lekarze są, pieniądze są... tylko zgody nie ma. Co dalej z kardiochirurgią...

Lekarze są, pieniądze są… tylko zgody nie ma. Co dalej z kardiochirurgią w Gorzowie?

W gorzowskim szpitalu planowano utworzyć oddział kardiochirurgii, sprowadzono już specjalistów i zebrano pieniądze na zakup odpowiedniego sprzętu. Oddziału jednak na razie nie będzie, bo nie zgodził się na to Minister Zdrowia.

Sytuacja wydaje się kuriozalna, ponieważ obecnie w regionie działa tylko jeden oddział kardiochirurgii, który znajduje się w Nowej Soli. A to jest zdecydowanie niewystarczające, bo potrzeby pacjentów są dużo większe.

– Potrzeby województwa i mieszkańców są takie, że wymagają 810-860 operacji kardiochirurgicznych rocznie. Natomiast ośrodek w Nowej Soli jest w stanie zoperować około 300 pacjentów rocznie, przy czym około 40% pacjentów to osoby pochodzące z ościennych województw. To oznacza, że około pół tysiąca osób rocznie w naszym województwie jest niezaopatrzonych pod względem kardiochirurgicznym – przyznał Seweryn Grudniewicz, szef zespołu kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu.

Obecnie w gorzowskim szpitalu pracuje czterech specjalistów kardiochirurgii, a to ilość niezbędna do zakontraktowania nowego oddziału.

– My jesteśmy do tego przygotowani, zarówno kadrowo jak i finansowo, ale nie możemy kupić sprzętu nie mając zgody na uruchomienie oddziału kardiochirurgicznego. Jeśli byłaby na to zgoda to myślę, ze to kwestia trzech-pięciu miesięcy, aby zakupić odpowiedni sprzęt i świadczyć w pełnym zakresie usługi kardiochirurgiczne – powiedział Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.


Dodatkowo, jak przyznają specjaliści, brak oddziału kardiochirurgii ogranicza rozwój działającej w lecznicy kardiologii. A choroby układu krążenie są jednymi z najczęstszych chorób dotykających ludzi w Europie, w Polsce są też przyczyną ponad 40% zgonów. Kardiochirurgia jest tym bardziej potrzebna, że według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego województwo lubuskie ma największą śmiertelność w kraju i prognozowana długość życia jest tu najniższa. Dlaczego więc szpital nie uzyskał zgody na uruchomienie tak ważnego oddziału? Nie wiadomo, wiadomo natomiast, że konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii jest jednocześnie prezesem zarządu prywatnej spółki, która jest właścicielem Dolnośląskiego Centrum Chorób serca im. Zbigniewa Religi, udzielającej świadczeń zdrowotnych w szpitalu w Nowej Soli.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
4.1 ° C
4.1 °
2.1 °
87 %
1.8kmh
100 %
pon.
4 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE