piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp."Opowieści z czasów zarazy". Wyjątkowa książka o Gorzowie

„Opowieści z czasów zarazy”. Wyjątkowa książka o Gorzowie [WYWIAD]

Gorzowianin Mariusz Sobkowiak napisał i wydał książkę o naszym mieście. Książkę tym bardziej niezwykłą, że przedstawiającą Gorzów w kontekście różnego rodzaju epidemii i chorób, z którymi musieli się mierzyć mieszkańcy na przestrzeni wieków. Mieliśmy tę przyjemność, że udało nam się osobiście porozmawiać z autorem.

Na początek chciałabym zapytać skąd w ogóle pomysł na napisanie książki i to w takiej koncepcji?

Mariusz Sobkowiak: Są miasta w Polsce, które korzystają z bardzo atrakcyjnej formy promocji, jaką jest city placement, czy umieszczanie danych miejscowości np. w fabule książek, filmów, czy seriali. W ten sposób Marek Krajewski promuje Wrocław (cykl książek o Eberhardzie Mocku), a Marek Stelar promuje Szczecin poprzez swoje powieści kryminalne o inspektorze Suderze. Do tej pory Gorzów nie korzystał z takiej formy promocji. Nasze miasto pojawiło się w jednej powieści kryminalnej, której wątek opierał się na zmianach w sądownictwie ale nienazwany jako Gorzów i to właściwie wszystko. Gorzów pojawiał się jeszcze w pojedynczych odcinkach seriali, ale po ich emisji nikt już o nich nie pamięta. Powieść historyczna, kryminalna, jak również fantastyczna pozwala na poznawanie danego miasta i jego historii we wciągający sposób. Wydanie ciekawej powieści historycznej, z elementami fantastycznymi, na dodatek nawiązującej do podwójnej historii naszego miasta mogłoby wpłynąć pozytywnie na zainteresowanie gorzowian przeszłością Gorzowa Wielkopolskiego, stanowić formę promocji naszej miejscowości, lokalnej kultury i historii. Jako gorzowianin kocham moje miasto, uważam, że nie mamy się czego wstydzić mieszkając tutaj i dlatego postanowiłem osadzić akcję mojej powieści właśnie tutaj.

To bardzo szlachetne i godne pochwały. Taki lokalny patriotyzm.

 MS: Kocham moje miasto, uważam, że nie mamy się czego wstydzić mieszkając tutaj. Tego rodzaju działania to doskonały sposób na ciekawą i nienachalną formę promocji Gorzowa, zdecydowanie lepszy niż billboardy, czy spoty.

„Opowieści z czasów zarazy” to powieść historyczno-fantastyczna. Wiemy, że rozgrywa się na przełomie siedmiuset lat i dotyczy Gorzowa, wcześniej Landsberga. Ale dokładnie o czym opowiada? Jaką historię możemy tu poznać?

MS: W każdym rozdziale książki zatrzymujemy się w innym miejscu naszej lokalnej historii.  Będziemy poznawać dzieje pewnej niezwykłej rodziny zatrzymując się w momentach kiedy w Gorzowie wybuchały różnego rodzaju epidemie. Będziemy więc świadkami epidemii dżumy, cholery, angielskich potów. Nie jest to oczywiście przypadkowe, ale związane jest z obecną pandemią COVID-19, z którą się borykamy. Całą przygodę zaczynamy w XIV wieku podczas epidemii Czarnej Śmierci. Gustav, miejski handlarz z Landsberga dowiaduje się, że posiada dar, który może ocalić wszystkich przed zarazą. W XVI wieku potomkowie Gustava zmagają się z epidemią „angielskich potów” i tajemniczym dziedzictwem swojego rodu. Czterdzieści lat później dżuma pustoszy miasto, w którym na stosach płoną czarownice. Setki lat później tajemnica rodu Gustava prześladuje napoleońskich żołnierzy umierających na gorączkę nerwową i lekarzy walczących z epidemią cholery. Pojawią się również czasy obecne i jedna z największych tragedii współczesnych naszego miasta, czyli pożar katedry. Na tle takich wydarzeń zrozpaczony ojciec poszukuje swojej córki, która może być kluczem do rozwiązania zagadki i powstrzymania pandemii koronawirusa. Czy odpowiedź kryje się w wydarzeniach, które miały miejsce setki tysięcy lat temu na obszarze dzisiejszego Gorzowa? O to pytanie, na które będziemy szukać odpowiedzi wspólnie z czytelnikami.

Książka ma również pełnić rolę edukacyjną, w jaki sposób zostało to osiągnięte?

Jestem przekonany, że kto nie uczy się historii jest skazany na jej powtarzanie. Zawarte w tej książce opowieści pokazują, iż w wielu miejscach niczego się nie nauczyliśmy i wiele problemów, z którymi się obecnie borykamy, jest echem wydarzeń z przeszłości. Dla przykładu podczas epidemii cholery w dziewiętnastowiecznych Prusach miejsca publiczne, jak szkoły, teatry, restauracje musiały być zamknięte, natomiast kościoły mogły być otwarte, co czyniło je rozsadnikami epidemii. Jak widać, historia lubi się powtarzać, prawda? Mimo, iż to powieść historyczna to opowiada o jakże współczesnych problemach. Materiału do powieści nie zabrakło, gdyż Gorzów borykał się z bardzo wieloma zarazami w swojej historii. Dzięki mojej powieści gorzowianie będą mogli tę historię poznać lepiej.

Skoro materiału nie brakowało to jak wyglądało samo zbieranie danych? Jak przebiegała praca nad książką?

Wszystkie opisywane epidemie naprawdę miały miejsce, a jest to tylko niewielki wycinek tego, z czym musieli się mierzyć nasi.  Starałem się nie zmieniać faktów, a za to korzystałem z nich pełnymi garściami, próbując jak najlepiej odtworzyć  tło historyczne. Jeśli mi się to udało, jest to zasługą Pana Jana Zalewskiego, Kustosza Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., który użyczył mi swojej niebagatelnej wiedzy, konsultując książkę za co ogromnie dziękuję. Konsultacje historyczne pozwoliły mi ożywić ducha dawnego Gorzowa choć wiązały się z ogromem pracy.

Jak długo trwało samo pisanie książki?

Całą książkę napisałem w krótkim czasie, właściwie w pół roku, ale trzy lata poświęciłem na pracę koncepcyjną i zbieranie materiałów historycznych, publikacji, artykułów, książek z epoki. Dzięki temu każdy rozdział ma szerokie historyczne tło obyczajowe i oddaje rzeczywiste wydarzenia historyczne. Bohaterami książki są postacie fikcyjne, ale dla jednej osoby uczyniłem wyjątek. Rozdział o epidemii dżumy w XVI wieku to pierwszy i jedyny rozdział, w którym główną rolę odgrywa postać historyczna, Walpurgia (Wella) Trepp, gorzowska czarownica. Wella Trepp istniała naprawdę, a rozdział oparty jest o faktyczny przebieg jej procesu o czary.-

Ja jestem bardzo zaintrygowana, mam nadzieję, że nasi czytelnicy podobnie. Pozostaje więc pytanie gdzie możemy tę książkę zdobyć?

Książka jest dostępna zupełnie za darmo, dla wszystkich zainteresowanych w wybranych punktach w Gorzowie Wielkopolskim. Książkę można dostać w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie przy ul. Łokietka, w Muzeum Warty Spichlerz na gorzowskim Zawarciu, w Wydziale Promocji Urzędu Miasta Gorzowa, oraz w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie. Dla wszystkich zainteresowanych książka jest także do pobrania w wersji cyfrowej na stronie www.opowiesci.fam.org.pl. Jako, że wydawcą jest Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM, to na Facebooku Stowarzyszenia NOVUM zamieszczone są wszystkie informacje.

Dziękujemy bardzo za rozmowę, a mieszkańców Gorzowa (i nie tylko) serdecznie zachęcamy do przeczytania książki „Opowieści z czasów zarazy”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
7.1 ° C
7.1 °
7.1 °
91 %
0.8kmh
61 %
pt.
21 °
sob.
24 °
niedz.
24 °
pon.
27 °
wt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE