piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Pamiętaj o profilaktyce i nie daj się rakowi! Darmowe badania dla panów

Pamiętaj o profilaktyce i nie daj się rakowi! Darmowe badania dla panów

W listopadzie w całej Polsce ponownie prowadzona bedzie akcja „Movember”, której celem jest zachęcenie mężczyzn do przeprowadzania profilaktycznych badań w kierunku raka prostaty. Z taj okazji, w galerii handlowej Nova Park w Gorzowie, panowie będą się mogli przebadać zupełnie za darmo!

Akcja „Męskie Zdrowie” w Gorzowie

Na badania zapraszają urolodzy z gorzowskiego szpitala. To oni będą wykonywać bezpłatne USG jąder wszystkim chętnym panom w wieku od 18 do 45 lat. Mężczyźni, którzy mają więcej niż 45 lat będą też mogli skorzystać z badania PSA w kierunku raka prostaty.

Dzięki tym badaniom można ujawnić nawet najmniejsze nowotworowe zmiany, a wykrycie ich we wczesnym etapie znacząco zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego, jak podkreślają specjaliści, profilaktyka jest taka ważna.

Cieszymy się, że z roku na rok na akcję zgłasza się coraz więcej panów, że mają już wyrobiony nawyk regularnych badań. Jeszcze większą satysfakcję mamy, gdy udaje nam się dotrzeć do pacjentów, którzy do tej pory nie chodzili do lekarza – powiedział Remigiusz Stamirowski z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Jak wyglądają badania w kierunku raka prostaty?

Do badań nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jak informują organizatorzy, USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania nie wymagają przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki są dostępne od razu.

Z kolei badanie PSA polega na pobraniu kropli krwi z palca. Nie trzeba być na czczo. Wyniki są po około 10 minutach. Poziom PSA sprawdza się pod kątem raka prostaty: każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest ona w normie – prostata funkcjonuje prawidłowo.

Kiedy i gdzie można się przebadać?

Akcja „Męskie Zdrowie” odbędzie się już w najbliższą sobotę (04.11) w galerii Nova Park w godzinach od 10:00 do 18:00. Nie są potrzebne wcześniejsze zapisy.

Badania, przypomnijmy, są całkowicie darmowe.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
12.1 ° C
12.1 °
12.1 °
94 %
1.7kmh
15 %
pt.
27 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
23 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE