Na wyposażeniu pracowni Muzeum Lubuskiego znalazł się kauter konserwatorski. To urządzenie, służące do konserwacji obrazów. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest spojenie rozdarć i naklejanie łat na rozdartym płótnie.
Zakup kautera możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teraz prace konserwatorskie przy renowacji będą prowadzone na najwyższym. A jeśli o tych pracach mowa, to chodzi przede wszystkim o reparacje lokalne płótna. Na czym one polegają i czym właściwie są?
„Terminem reparacji lokalnych płótna określa się zabiegi wykonywane przy obrazach malowanych na podobraziach płóciennych, polegające na uzupełnieniu jego ubytków, rekonstrukcji wątku i osnowy, czy sklejaniu rozdarć podobrazia. Do wklejania łatek płótna lub reperacji rozdarć stosowane są spoiwa termoplastyczne, które zgrzewa się kauterem” wyjaśniają pracownicy Muzeum Lubuskiego na oficjalnej, Facebookowej stronie muzeum.
Przypomnijmy: w ramach projektu pod nazwą „Rozbudowa i doposażenie pracowni konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych” do Muzeum Lubuskiego powędruje ponad 83 tysiące złotych. 44 496 to dotacja rządowa, a pozostała część kwoty pochodzi z budżetu Województwa Lubuskiego.
To właśnie dzięki tym pieniądzom muzeum kupiło już kauter, a w planach jest jeszcze zakup m.in. deminalizatora wody, stołu dublażowego, piaskarki, rejestratorów temperatury i wilgoci oraz stołów laboratoryjnych.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)