czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Trzy pomniki przyrody znikną z Gorzowa

Trzy pomniki przyrody znikną z Gorzowa [ZDJĘCIA]

Chodzi o drzewa, które ze względu na uszkodzenia lub ogólny zły stan muszą zostać usunięte. Ostateczna decyzja w tej kwestii będzie jednak należała do radnych.

Jak informują urzędnicy: z Gorzowa mają zniknąć olsze czarne, które zostały zniszczone na skutek ostatnich wichur jakie przeszły przez miasto. Dwa drzewa znajdują się w korycie rzeki Kłodawki. Jedno z nich, o obwodzie 279 cm, zostało uszkodzone przez orkan wiejący w nocy z 30. na 31. stycznia. Wiatr był tak silny, że drzewo zostało przewrócone, a upadając uszkodziło budynek znajdującego się w pobliżu hotelu. Konieczne jest więc uprzątnięcie go w całości.

Pozostałości drzewa nie stanowią habitatu przyrodniczego dla innych organizmów objętych ochroną gatunkową, zarówno grzybów i porostów, jak również owadów z grupy saproksylofagów – informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

UM Gorzów Wlkp.

Kolejna olsza czarna (o obwodzie 276 cm) znajdująca się również w korycie rzeki Kłodawki musi zostać zlikwidowana ze względu na zły stan zdrowotny. Drzewo zaczyna pochylać się w stronę wjazdu na teren hotelu, a to może stanowić poważne zagrożenie. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że olsza przewróci się powodując między innymi znaczne uszkodzenia  budynku.

– Wierzchołek drzewa został złamany, widoczne jest stopniowe zamieranie korony w części wierzchołkowej drzewa. Jego system korzeniowy jest podmyty – dodaje Wiesław Ciepiela.

UM Gorzów Wlkp.

Ostatnia olsza, największa, bo o obwodzie 300 cm, znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego. Ona również została powalona przez silne wiatry, które przeszły przez Gorzów 17. lutego. Drzewo przewracając się uszkodziło elementy placu zabaw znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Dlatego również powinno zostać w całości uprzątnięte.

UM Gorzów Wlkp.

Temat usunięcia drzew, które do tej pory stanowiły pomniki przyrody, podjęty zostanie na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się we wtorek (05.03).


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
16.6 ° C
16.6 °
16.6 °
89 %
1.8kmh
100 %
czw.
20 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
26 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE