środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Uwierzył fałszywemu bankierowi. Przelał 400 tys. zł na obce konta

Uwierzył fałszywemu bankierowi. Przelał 400 tys. zł na obce konta

Oszuści wciaż atakują, o czym boleśnie przekonał się 67-letni mieszkaniec Kostrzyna nad Odrą. Senior uwierzył w zmyśloną opowieść o tym, że jego pieniądze są zagrożone i bez zastanowienia przelał oszczędności życia na podane mu konto. Tym samym stracił gigantyczną sumę aż 400 tysięcy złotych!

Wszystko wydarzyło się w piątek (15.12), chociaż zgłoszenie wpłynęło do policjantów trzy dni później.

Do 67-letniego kostrzynianina zadzwoniła osoba podająca się za pracownika banku. Rzekomy bankier poinformował, że pieniądze seniora są zagrożone i aby je ratować konieczne jest przelanie środków na „konta techniczne”. Zaniepokojony mężczyzna przelał więc 384 tysiące złotych na konta podane mu przez dzwoniącego. Co więcej, przelał również środki zgromadzone na innych swoich kontach.

Mężczyzna dopiero po jakimś czasie zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Wcześniej jednak bank sam zablokował kolejną transakcję.

Często w takich sytuacjach oszukani ludzie działają pod wpływem presji, emocji i strachu. Jest to sposób oszukiwania nie tylko seniorów, ale także młodych ludzi. Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłączmy się i skontaktujmy z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy nasz rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje – apeluje Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.

Jak uchronić się przed utratą pieniędzy?

Funkcjonariusze przypominają, że wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, aby nie paść ofiarą oszustów i nie stracić swoich oszczędności.

  • Zachowaj czujność i nigdy nie działaj pod wpływem emocji.
  • Rozłącz się, odczekaj chwilę i sam skontaktuj się ze swoim bankiem, a najlepiej pójdź tam osobiście i zweryfikuj usłyszaną historię.
  • Bez względu na to za kogo podaje się rozmówca, nigdy nie podawaj danych osobowych, danych z karty płatniczej, loginu i hasła.
  • Pamiętaj, że oszuści bardzo chętnie wykorzystują spoofing telefoniczny, czyli podszywanie się pod inny numer telefonu. Oznacza to tyle, że nigdy nie możemy mieć pewności, że połączenie przychodzące na przykład z numeru banku oznacza, że dzwoni do nas pracownik banku. Nawet jeśli taki sam numer telefonu widnieje na stronie internetowej, czy też mamy go wpisanego w telefonie.
  • Jeśli nie masz pewności z kim rozmawiasz, nigdy nie podawaj kodów weryfikacyjnych do płatności mobilnych.
  • Nigdy na polecenie konsultanta nie instaluj żadnych aplikacji, które mają poprawić obsługę płatności mobilnej, chronić twoje dane lub pieniądze.

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
4.8 ° C
4.8 °
4.8 °
91 %
3.2kmh
100 %
śr.
5 °
czw.
10 °
pt.
7 °
sob.
6 °
niedz.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE