wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Warta coraz bliżej stanu ostrzegawczego!

Warta coraz bliżej stanu ostrzegawczego!

Poziom wody w rzece jest coraz wyższy. Dzisiaj rano (21.02) wynosił 382 centymetry, a to zaledwie osiem centymetrów do stanu ostrzegawczego (stan ostrzegawczy: 390 cm). Co dalej? Wszystko zależy od tego czy będzie padać. Póki co specjaliści uspokajają: nie trzeba się martwić.

Warta zalała całe dolne bulwary, nie widać już schodków i trasy spacerowej. Poziom wody jest coraz wyższy, w ciągu półtora tygodnia rzeka podniosła się o około 26 centymetrów i niewiele brakuje, by dobiła do stanu ostrzegawczego.

Na tę chwilę prognozy są uspokajające. Zapowiadana jest stabilizacja stanu wody lub niewielki wzrost. Wszystko będzie zależeć od tego czy pojawią się opady deszczu – powiedział Ryszard Stefaniak z gorzowskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jednak nawet gdy woda podniesie się do stanu ostrzegawczego nie trzeba wpadać w panikę. Jak przyznają fachowcy: 390 cm, czyli stan ostrzegawczy, to minimalne przekroczenie, które wiąże się głównie z tym, że powołane może zostać pogotowie przeciwpowodziowe. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do prezydenta Gorzowa.

Pogotowie przeciwpowodziowe to nic innego jak zespół ekspertów, który zajmie się m.in. zbadaniem aktualnej sytuacji, przeanalizuje wszystkie plany, sprawdzi wyposażenie przeciwpowodziowe, sprzęt, maszyny, przeprowadzi rekonesans rowów melioracyjnych czy zbiorników retencyjnych. W takim wypadku trzeba będzie też uprzedzić służby obrony cywilnej o ewentualnej gotowości do działania – dodaje Ryszard Stefaniak.

Tak naprawdę sytuacja może się zrobić groźna dopiero wtedy, gdy poziom wody w Warcie podniesie się do 470 cm, czyli do stanu alarmowego. Do tego poziomu jednak jeszcze sporo brakuje, dlatego na razie nie ma powodów do obaw.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady śniegu
1 ° C
1 °
1 °
82 %
4kmh
92 %
wt.
5 °
śr.
8 °
czw.
17 °
pt.
13 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE