poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGubinEuropark bez systemu nawadniania?

Europark bez systemu nawadniania?

Już za niecały miesiąc Europark stanie otworem. Okazuje się jednak, że… może on nie mieć systemu nawadniania.

„Europark” to nazwa projektu, który dotyczy modernizacji i rewitalizacji parku w centrum Gubina. Przewiduje on wykonanie takich zadań jak: usunięcie części drzew i krzewów, prace pielęgnacyjne w koronach drzew, usunięcie istniejących elementów małej architektury i nawierzchni, montaż niecki fontanny z osprzętem oraz systemu nawadniania, wykonanie opraw oświetleniowych i wymiana sieci energetycznych oraz stworzenie zasilania ławek z wbudowaną ładowarką USB.

I większość tych zadań została już wykonana. Prace dobiegają końca i za niecały miesiąc odnowiony park powinien zostać udostępniony dla zwiedzających. Część mieszkańców narzeka, że w parku jest mniej zieleni i ogólnie teren został „zabetonowany”. Na te zarzuty odpowiedział Urząd Miasta za pomocą artykułu w Wiadomościach Gubińskich:

„Teren zielony nie został „wybetonowany”, a pojawia się wiele takich opinii. Zgodnie z projektem, według którego realizowane jest przedsięwzięcie, ciągi komunikacyjne są wykonane z nawierzchni mineralnej w szarym kolorze, który mylnie kojarzy się ze wspomnianym betonem. Jeśli chodzi o roślinność, która pojawi się w Europarku, to będziemy mogli obserwować rosnące tam nowe drzewa, krzewy, byliny, trawy ozdobne i kwitnące rośliny cebulowe. Oczywiście, żeby otrzymać pełen efekt nasadzeń potrzeba czasu, gdyż wszystko musi się właściwie ukorzenić.”

Pojawia się jednak jeszcze jedna wątpliwość. Na modernizację parku wydano ponad 2 miliony złotych i okazuje się, że może nie być tam żadnego systemu nawadniania. Na ten problem zwrócił uwagę gubiński radny, Zbigniew Bołoczko.

„- Prawie 67 tysięcy złotych wywalono na eko punkty odbioru śmieci, w sytuacji gdzie baterie i tym podobne można oddać w prawie każdym sklepie za darmo. Te pieniądze można było dołożyć do kwoty 75 tysięcy, odrzuconej za system nawadniania sztandarowej inwestycji w centrum miastach. Podlewanie mogłoby odbywać się automatycznie w porze nocnej, a tak trzeba będzie przez lata opłacać człowieka z konewką” – napisał na Facebooku Z. Bołoczko.

Koszt inwestycji opiewa na ok. 2,5 mln zł, z czego połowa jest pokrywana w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020. Jak oceniacie Europark?


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
17.5 ° C
19.6 °
17.4 °
60 %
1.7kmh
100 %
pon.
29 °
wt.
28 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE