środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGubinNielegalni imigranci zatrzymani w okolicach Gubina

Nielegalni imigranci zatrzymani w okolicach Gubina

W miniony weekend Nadodrzański Oddział Straży Granicznej dokonał kilku zatrzymań nielegalnych imigrantów, którzy mieli zamiar przekroczyć granicę w Gubinie.

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań, którzy w sobotę (3.04) pełnili służbę wraz z funkcjonariuszami zielonogórskiej placówki, wytypowali i zatrzymali w gminie Gubin do kontroli auto osobowe na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta była 31-letnia Ukrainka, natomiast jej pasażerami było czterech obywateli Iraku.

Irakijczycy w wieku od 22 do 33 lat, jak wykazała kontrola, przebywali w Polsce niezgodnie z przepisami i niezgodnie z prawem, usiłowali również wbrew obowiązującym przepisom i w porozumieniu z innymi osobami przekroczyć granicę państwową by dotrzeć do Niemiec.

Obywatele Iraku oraz Ukrainka zostali zatrzymani. Kobieta podczas przesłuchania w charakterze podejrzanej usłyszała zarzuty organizowania innym osobom niezgodnego z prawem przekraczania granicy państwowej. Przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła wyjaśnienia i dobrowolnie poddała się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 3 lat.

Obywatele Iraku odpowiedzą za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami, otrzymają także decyzje, na podstawie których będą musieli wrócić do swojego kraju.

Natomiast w poniedziałek, kilka minut po północy, funkcjonariusze SG z Zielonej Góry, również w okolicy Gubina zatrzymali do kontroli samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta był 25-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli funkcjonariusze ujawnili, że wewnątrz auta przewoził 5 mężczyzn.Kierowca oraz jego pasażerowie zostali zatrzymani.

Funkcjonariusze ustalili, że 5 zatrzymanych mężczyzn to 22-letni Irakijczyk, 27-letni obywatel Syrii oraz trzech obywateli Egiptu w wieku 24, 40 i 42 lat. Wszyscy cudzoziemcy posiadali legalny pobyt na terytorium Rosji. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, kierowca przesłuchany został w charakterze podejrzanego  i usłyszał zarzuty organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Cudzoziemcy bez prawa pobytu w Polsce, pociągnięci zostaną do odpowiedzialności karnej za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami. Otrzymają także decyzje, na podstawie których wrócą do swoich krajów pochodzenia.

W sobotę w Gubinie funkcjonariusze SG wylegitymowali także 18-letniego obywatela Syrii.W trakcie kontroli ustalono, że mężczyzna przekroczył granicę z Niemiec do Polski wbrew przepisom, nie posiadając dokumentu podróży uprawniającego do przekraczania granicy.

Cudzoziemiec nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom w jakim celu udał się do Polski. Z uwagi na to, że posiadał przy sobie niemiecki dokument pobytowy został pouczony o obowiązku natychmiastowego powrotu do Niemiec.

Natomiast na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ze Wspólnej Polski-Niemieckiej Palcówki w Ludwigsdorfie zatrzymali w sobotę w Zgorzelcu trzech cudzoziemców podających się za obywateli Indii. Cudzoziemcy szli w kierunku niemieckiej granicy z zamiarem jej przekroczenia.

Z uwagi na to, iż nie posiadali jednak przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których mogliby przebywać w Polsce legalnie i zgodnie z prawem przekroczyć granicę, jak również nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których można by potwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo, zostali zatrzymani.

Komendant PSG w Zgorzelcu wydał cudzoziemcom decyzje o zobowiązaniu do powrotu, orzekł także o rocznym zakazie ponownego wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen. Funkcjonariusze prowadzą wobec cudzoziemców także czynności procesowe. Obcokrajowcy pozostają w dyspozycji Straży Granicznej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
23.3 ° C
24.1 °
21.3 °
45 %
5.8kmh
93 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
30 °
sob.
31 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE