piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGubinPodwyżka cen za wywóz śmieci w Gubinie

Podwyżka cen za wywóz śmieci w Gubinie

W piątek (24 listopada) odbyła się sesja Rady Miejskiej w Gubinie, podczas której zatwierdzono nowe, wyższe stawki za wywóz śmieci.

Głównym argumentem za podwyżką cen wywozu za śmieci było to, że system gospodarki odpadami komunalnymi nie bilansuje się. Jak przekazała podczas piątkowych obrad Alicja Ratowicz, zastępca Naczelnika Wydziału Komunalnego i Inwestycji, w 2021 roku deficyt wynosił 734 tys. zł, rok później – 741 tys. zł. W tym roku – po 10 miesiącach – wynosi on 367 tys. zł.

– Dlatego proponujemy podjęcie tej uchwały, która jest konieczna. Gospodarność wymaga od nas, żeby ten system się bilansował. Proponujemy 44 zł od osoby od sierpnia przyszłego roku – mówiła A. Ratowicz.

Jeszcze przed obradami swoje wątpliwości wyraził radny Zbigniew Bołoczko na swoim profilu na Facebooku: „Wprowadzano w mieście wiele ograniczeń, zmniejszono ilość odbiorów, zniesiono odbiór gabarytów, a jednak będzie podwyżka do 44 zł od osoby. W systemie ewidencji dalej brakuje ponad 2000 osób. Na jednego mieszkańca przypada ponad 600 kg śmieci rocznie, co jest liczbą dwukrotnie większą od normy krajowej. Czyżby Gubin w rzeczywistości miał dwa razy więcej mieszkańców? Czy dalej płacimy za mieszkających bez meldunku i mieszkańców gminy wiejskiej? Argumentem za podwyżką jaki przedstawiany jest radnym jest inflacja, drogie paliwo, rosnące zarobki pracowników, brak konkurencji. Może wzorem innych samorządów zamiast Przedsiębiorstwa Usług Miejskich powołać Zakład Budżetowy do obsługi tematu wywozu śmieci? W takim wypadku miasto decydowałoby o stawkach. Trzeba pilnie coś wymyślić, bo w tej chwili płacimy najdrożej w okolicy i końca podwyżek nie widać.

O swoich wątpliwościach już podczas sesji mówiła radna Halina Wojnicz. – Czy po wprowadzeniu tej podwyżki system na pewno będzie się bilansował? – dopytywała.

Zwróciła również uwagę na problem odpadów wielkogabarytowych, które są wywożone, ale z nieodpowiednią częstotliwością, co wpływa na estetykę i ekologię w mieście.

– W ramach opłaty gwarantujemy szeroki wachlarz usług dla mieszkańców miasta – zapewniała A. Ratowicz. – Np. w gminie wiejskiej Gubin stawka wynosi 39 zł od osoby, a odpady komunalne są zimą wywożone raz w miesiącu, a PSZOK jest czynny tylko raz w tygodniu. U nas te usługi są świadczone znacznie częściej!

Radni podjęli uchwałę za podniesieniem cen za wywóz śmieci dla nieruchomości zamieszkałych. Za było 8 radnych, przeciwko 4, 1 wstrzymał się od głosu. To oznacza, że stawka 44 zł/osoby za wywóz odpadów komunalnych będzie obowiązywała od 1 sierpnia 2024 roku.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie małe
18.2 ° C
18.5 °
16.2 °
67 %
2.4kmh
29 %
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °
pon.
22 °
wt.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE