czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGubinPowstanie nowy blok mieszkalny przy ul. Wojska Polskiego w Gubinie

Powstanie nowy blok mieszkalny przy ul. Wojska Polskiego w Gubinie

W Gubinie powołano SIM (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe), która jest w trakcie rejestracji. W planach ma budowę budynku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego.

Zacznijmy od tego – czym jest SIM? To spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Innymi słowy to dawne Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). SIM-y są wspierane przez rząd. Każda gmina na utworzenie nowego SIM lub objęcie udziałów w istniejącym SIM/TBS gmina może pozyskać 3 mln zł. Gubin już takie pieniądze otrzymał.

SIM w Gubinie jest na etapie rejestracji. – Czekamy na wpis do KRS – opowiada członek zarządu spółki, Roman Gąsior. – Mamy sprecyzowane plany. Chcemy postawić budynek mieszkalny przy ulicy Wojska Polskiego.

Istnieje już koncepcja wspomnianego bloku. Mają być w nim 22 mieszkania, a jego pow. użytkowa wynosi 1563 metrów kwadratowych. – W budynku będą znajdować się 3 mieszkania jednopokojowe, 15 lokali dwupokojowych oraz 4 mieszkania trzypokojowe – wymienia R. Gąsior.

Docelowo przy ul. Wojska Polskiego mają powstać dwa budynki, parking, plac zabaw, a więc takie mini-osiedle. – Na razie jednak skupiamy się na pierwszym obiekcie. Dopiero rozpoczynamy działania. Jak już tylko uzyskamy wpis do KRS, to niezwłocznie rozpiszemy przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu – mówi przedstawiciel SIM.

Ze względu na wczesny etap prac, nie mamy jeszcze informacji o ewentualnych kosztach, dotyczących budowy budynku oraz nie wiemy jeszcze, kiedy byłby on gotowy. – Na takie szczegóły jeszcze za wcześnie, zwłaszcza przy obecnej sytuacji na rynku – podkreśla R. Gąsior.

SIM-y to nie nowość w województwie lubuskim. W zeszłym roku w Zielonej Górze została powołana spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu: Zielona Góra, Nowa Sól, Nowogród Bobrzański, Czerwieńsk, Otyń i Świdnica. Chcą wspólnie wybudować 800 mieszkań.

Mieszkania SIM. Dla kogo?

Jak podaje oficjalna strona Krajowego Zasobu Nieruchomości (SIM-y podlegają pod KZN) mieszkania SIM będą dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Według informacji na stronie, o takie mieszkanie ubiegać się mogą:

  • Osoby, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”;
  • Osoby, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;
  • Osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, o którym mowa w art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1116);
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705) – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
bezchmurnie
17.7 ° C
18.5 °
15.7 °
58 %
3.7kmh
0 %
czw.
27 °
pt.
26 °
sob.
20 °
niedz.
17 °
pon.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE