Niedawno Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej obchodziło swoje 20-lecie. 31 października i 1 listopada członkowie stowarzyszenia zbierali pieniądze. Na co?
To nie pierwsza kwesta zorganizowana na Wszystkich Świętych przez SPZG. Podobną członkowie gubińskiego stowarzyszenia przygotowali rok temu. Wówczas udało się zebrać prawie 3 tys. zł. Zdecydowano, że kwota zostanie przeznaczona na konserwację grobów mieszkańców, którzy w szczególny sposób przysłużyli się miastu za życia.
– Zdecydowano wówczas by groby Honorowych Obywateli Gubina oznakować stosownymi tabliczkami – opowiada prezes SPZG, Stefan Pilaczyński. – Udało się nawiązać kontakt z rodzinami zmarłych Honorowych by uzyskać zgodę na oznaczenie grobów. Tabliczki zamontowano 24 października br. Ponadto z zebranej podczas kwesty kwoty wnieśliśmy gubiński „wkład” w wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej śp. dr. Tadeuszowi Kunickiemu. Cały ciężar wzięły na siebie córki doktora, ale gubinianie także dołożyli się do całej sprawy. Z tej samej puli kwiaty i znicze od gubinian znalazły się w sierpniu na grobie śp. Stanisławy Jabłońskiej w Świnoujściu.
31 października i 1 listopada 2023 roku członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej kwestowali na gubińskim Cmentarzu Komunalnym.
– Kwesta, druga w powojennej historii miasta, spełniła zakładane zadanie i powiększyła konto kwestowe SPZG o 3544,30 zł. Na najbliższym posiedzeniu Zarządu rozpatrzymy cele na które powinniśmy przeznaczyć zebrane pieniądze – informuje prezes Stefan Pilaczyński. Z szacunkiem wysłuchamy propozycji mieszkańców i osób, które przekazały pieniądze. Przekażcie swoje sugestie dzwoniąc na telefon 68 455 81 62. Korzystając z okazji organizatorzy kwesty dziękują wszystkim tym, którzy swoim groszem wsparli zbiórkę.
Pierwotnie planowano, że SPZG zadba o kolejne groby zasłużonych gubińskich mieszkańców. Jedną z proponowanych inwestycji jest otoczenie tablicy pamiątkowej doktora Kunickiego. Ponadto SPZG wszystkim zmarłym „Zasłużonym dla Miasta Gubina” chce zamontować tabliczki, takie, jak dla Honorowych Obywateli.
– Kłopotem dalej są groby zapomniane, a skrywające doczesne zwłoki tych co to miasto tworzyli – mówi S. Pilaczyńki. – Tu prosimy o podpowiedź: jak ustalić listę uwzględniającą rzetelne zasługi. To może być początek konstruktywnej dyskusji w tej sprawie.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)