wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieCo z wodą w Kamieniu, Gostchorzu, Morsku i Radnicy?

Co z wodą w Kamieniu, Gostchorzu, Morsku i Radnicy?

Wiemy już czym zanieczyszczona jest woda w Kamieniu. Sprawdziliśmy, jakie są wyniki badań przeprowadzone przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na ujęciu wody w Kamieniu (tam została pobrana próbka wody).

Na początek uspokajamy mieszkańców – NIE MA w wodzie bakterii E.coli (wynik jest zero), NIE MA enterokoków kałowych (wynik jest zero).

Podwyższone jest ilość mikroorganizmów, które (nie są oznaczane) NIE STANOWIĄ takiego zagrożenia dla człowieka jak powyższe.

Zalecenia Sanepidu dla KWPK są jasne i były natychmiast realizowane. Od weekendu trwa dezynfekcja i czyszczenie sieci od głównego zasilania w Gostchorzu. Ujęcie „Gostchorze” zasila Kamień, Radnicę, Morsko, Gostchorze, Szosę Poznańską (od Orlenu, w stronę Świebodzina) oraz ulicę Wesołą.

Zalecenie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej jest jasne – woda w tych miejscowościach nadaje się do picia po przegotowaniu. W środę zostaną pobrane próbki powtórnie – na ujęciu w Gostchorzu oraz Kamieniu. Ze względu na proces badania – wyniki będziemy znać po 72h.

Bakterie oznaczane w temperaturze 22°C to z reguły naturalne organizmy występujące w wodach czy glebie. Przyjmuje się, że jeśli występują licznie wówczas są wskaźnikiem zanieczyszczenia organicznego. Są to organizmy bardzo rozpowszechnione i rozkładają martwą materię organiczną. Część z tych bakterii wspomaga procesy uzdatniania wody zarówno powierzchniowej jak i podziemnej. Bakterie realizujące te procesy rozwijają się głównie na filtrach tworząc tzw. błonę biologiczną. Ale jeśli określone wskaźniki przedostaną się przez filtry wówczas mogą się rozwijać tam, gdzie mają pożywkę – czyli na sieci wodociągowej, w zbiornikach wody czystej. Są to organizmy psychrofilne, giną poniżej temperatury 0°C i powyżej 30°C, najlepiej rozwijają się w temperaturze 15°C. Dla ludzi drobnoustroje te nie stanowią poważnego zagrożenia, gdyż nie przeżyją w ludzkim ciele, z uwagi na wyższą temperaturę ciała.

Wytwarzają jednak lipopolisacharydy ściany komórkowej, które mogą działać toksycznie tak jak enterotoksyny bakterii chorobotwórczych. Z tego powodu ich liczba powinna być również monitorowana.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
23.7 ° C
23.7 °
20.4 °
64 %
2.2kmh
100 %
wt.
27 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE