wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieHistoryczne odkrycia podczas remontu kościoła

Historyczne odkrycia podczas remontu kościoła

W Krośnie Odrzańskim czasami wystarczy mały remont i można natknąć się na historyczne znaleziska. Tak się stało przy pracach w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O historycznym znalezisku poinformowało Lubuskie Centrum Informacyjne. Obecnie w Krośnie Odrzańskim trwają prace remontowe w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Podczas prac natknięto się na dwie płyty nagrobne z okresu renesansu – Barbary Reichenau z domu Naumann (in. Neumann) zm. w 1559 r. i Cathariny Hildesheim z domu Naumann zm. w 1589 r.

– Zabytki te zostały zatynkowane podczas remontu świątyni po 1945 r. – informuje ak Kamila Domagalska z LWKZ. – Nie zachowały się ich fotografie. Natrafiono na nie niespodziewanie w 2019 r. podczas badań konserwatorskich towarzyszącym pracom remontowym.

Jak podaje LWKZ – Barbara i Catharina były córkami Anny von Sack (zm. 1545) i Franza von Neumann (ok. 1495-1568), który był m.in. burmistrzem Krosna Odrzańskiego i komandorem joannitów w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie). Odnalezione nagrobki opisano w „Die Kunstdenkmäler des Kreises Crossen” z 1921 r. Niewielka tablica z inskrypcją upamiętniającą Barbarę Naumann zm. 1559 r. została odkryta niemal w całości, co pozwoliło na odczytanie tekstu. Niewielkie fragmenty odsłoniętego tekstu udało się dopasować do tekstu inskrypcji płyty nagrobnej Cathariny Hildesheim z domu von Naumann (Neumann) podanego przez J. Zdrenkę w „Corpus Inscriptionum Poloniae”. Oba zabytki są obecnie najstarszymi obiektami sepulkralnymi w krośnieńskiej farze. Należy mieć nadzieję, że w przyszłości, podczas prac konserwatorskich zostaną one odsłonięte w całości, a uszkodzenia dekoracji nie będą zbyt duże. Być może podczas kolejnych badań konserwatorskich uda się również odnaleźć dwa inne zaginione obiekty – płytę inskrypcyjną upamiętniająca Melchiora Tielisch dawnego burmistrza Jeleniej Góry, zm. 1641, eksponowaną na ścianie południowej.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
3.8 ° C
3.8 °
3.8 °
78 %
3kmh
93 %
wt.
6 °
śr.
9 °
czw.
6 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE