niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieJak pomóc bezdomnym na mrozie? Policja radzi

Jak pomóc bezdomnym na mrozie? Policja radzi

Policjanci z pow. krośnieńskiego kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Podpowiadają też jak mieszkańcy mogą pomóc tym, którzy nie mają swojego domu.

Mając na względzie warunki panujące za oknem, policjanci powiatu krośnieńskiego codziennie kontrolują miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Sprawdzane przez funkcjonariuszy miejsca to głównie pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice, parki oraz dworce autobusowe i kolejowe.

Odnajdując takie osoby, funkcjonariusze w rozmowie z nimi wskazują im punkt noclegowy oraz miejsca gdzie mogą otrzymać bezpłatnie żywność. Policjanci podczas prowadzonych kontroli zwracają także uwagę na osoby nietrzeźwe. Osoby odurzone alkoholem, często ze względu na stan w jakim się znajdują, nie radzą sobie z dojściem do miejsca zamieszkania i kładą się na ziemi, zasypiają na ławkach w parku, czy też w rejonie sklepów.

Pora zimowa jest także dużym problemem dla osób starszych, schorowanych i żyjących samotnie, które często nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Dlatego jeśli wiemy o takiej osobie, nie wahajmy się zareagować. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie jej pomóc, podzielmy się tą informacją z dzielnicowym, bądź poinformujmy o tym fakcie pracownika socjalnego na terenie którym mieszka taka osoba. Sytuacja z pewnością zostanie sprawdzona, a osoba potrzebująca otrzyma pomoc.

Niejednokrotnie udzielenie pomocy nie byłoby możliwe, gdyby nie zgłoszenia od mieszkańców. Wasza wrażliwość i brak obojętność na sytuacje, w której zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka przekłada się na szybsze dotarcie do takiej osoby i zapewnienie jej opieki.

Dlatego, jeżeli zauważymy leżącą osobę, z którą nie można nawiązać kontaktu, jest ona nieprzytomna, natychmiast poinformujmy o tym służby medyczne. W walce o ludzkie życie liczy się każda chwila! Ponadto informacje o miejscach spotykania się, czy też nocowania osób bezdomnych przekażmy dzielnicowemu swojego rejonu lub zaznaczmy je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie stworzone z myślą o mieszkańcach, dające możliwość wskazania konkretnych zagrożeń występujących na danym obszarze. Zawiera ona informacje o zdarzenia najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa.

Pełną listę zagrożeń możesz znaleźć po wejściu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie zgłoszenia jest anonimowe i zajmuje tylko kilka minut. Warto jednak pamiętać, że za pośrednictwem mapy nie dokonamy zgłoszenia o potrzebie pilnej interwencji. Wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112.

Przypominamy, że na terenie Gubina funkcjonuje:

  • noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną, która mieści się przy ulicy Gdańskiej 17 i czynna jest w godzinach 18:00 – 8:00, a w weekendy i święta całodobowo, można tam także otrzymać suchy prowiant;
  • jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 otrzymamy ciepły posiłek.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady deszczu
22 ° C
22.1 °
17.8 °
56 %
4.1kmh
16 %
niedz.
24 °
pon.
25 °
wt.
27 °
śr.
29 °
czw.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE