czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePolicja ostrzega: Uważajcie nad wodą!

Policja ostrzega: Uważajcie nad wodą!

Policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym.

Woda przyciąga miłośników plażowania, sportów wodnych oraz wędkarzy. To doskonałe miejsce do wyciszenia się, spacerowania i relaksu. Musimy jednak pamiętać, że jest to żywioł, który z jednej strony daje ukojenie, ale z drugiej może być bardzo niebezpieczny i nie wybacza błędów. O to, by chwila beztroski nie zakończyła się tragedią dbają policjanci krośnieńskiej komendy, którzy wspólnie z innymi służbami pełnią służbę na wodach i terenach przywodnych.

Ciąg dalszy tekstu pod galerią zdjęć

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, policjanci wspólnie z innymi służbami w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz „Bezpieczne wakacje” patrolują akweny, sprawdzając czy zasady bezpieczeństwa są przez wypoczywających respektowane. Mundurowi z łodzi pontonowej obserwują zachowanie plażowiczów, w szczególności czy swoim zachowaniem nie zagrażają bezpieczeństwu swojemu oraz innych osób spędzających czas nad wodą, kontrolują stan trzeźwości osób pływających na sprzętach wodnych i czy wyposażeni są w kamizelki ratunkowe, a także docierają do wędkarzy by sprawdzić czy mają dokumenty uprawniające do połowu ryb oraz czy sposób w jaki to robią nie narusza obowiązujących przepisów. Ponadto pełniąc służbę ze Strażą Leśną zwracają uwagę, czy osoby przebywające nad wodą nie zaśmiecają terenu, nie łamią zakazu wjazdu do lasu oraz nie rozpalają ogniska. Prowadzone przez policjantów kontrole trwać będą do końca sezonu letni.

Mając na względzie bezpieczeństwo osób wypoczywając na terenie powiatu krośnieńskiego, przypominamy, że nad wodą nie jesteśmy sami i należy szanować obecność innych osób , które przyjechały nad wodę odpocząć. Zadbajmy wspólnie o bezpieczny wypoczynek i nie doprowadzajmy swoim zachowaniem do sytuacji zagrażających naszemu życiu lub zdrowiu. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura , brawura, alkohol i bark opieki nad dzieckiem.

Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziesz przestrzegał kilku zasad:

 • Pamiętaj, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zakaz obowiązuje także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nigdy nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego organizm bardzo nie lubi.
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodź do wody i nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm oraz bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, bądź asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to zrób to, ale w granicach swoich możliwości. Zaalarmuj o zdarzeniu inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętaj o założeniu kapoka.
 • Nie pływaj żaglówką, łódką, czy kajakiem będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływasz oraz o przewidywanej porze powrotu.
 • Nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru. Pamiętaj, że złodziej nie próżnuje i wykorzysta każdą okazję.
 • Kończąc plażowanie, nie zapomnij zostawić po sobie porządku.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady deszczu
19.4 ° C
19.9 °
19.4 °
80 %
1.9kmh
54 %
czw.
27 °
pt.
30 °
sob.
31 °
niedz.
33 °
pon.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE