poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePoznaliśmy datę powstania obwodnicy Krosna Odrzańskiego

Poznaliśmy datę powstania obwodnicy Krosna Odrzańskiego

Wczoraj wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że zatwierdzono uzgodniony program realizacji obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic. Podpis pod dokumentem złożył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który podał również potencjalną datę powstania nowej drogi.

Przypomnijmy, że zadanie powstania obwodnicy Krosna Odrzańskiego wraz z nowym mostem przez Odrę realizowane jest od 2015 roku. To właśnie wtedy burmistrz Marek Cebula po konsultacji z ówczesnym wiceministrem infrastruktury i rozwoju Waldemarem Sługockim przekazał informację, że obwodnica ma finansowanie.

Następnie władze przejął nowy rząd i sprawa obwodnicy znowu zawisła w powietrzu, aż do 2017 roku. Podpisano wtedy umowę z firmą Transprojekt Gdański Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji technicznej pn. Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe, czyli tak zwany „STEŚ-R”, która miała wyłonić przebieg drogi.

Pracę nad dokumentem zakończyły się niedawno i rozpoczęto przygotowania do przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że na podstawie przekazanych przez GDDKiA dokumentów wybrany wykonawca będzie musiał opracować projekt, załatwić pozwolenia i ostatecznie wybudować obwodnicę.

Cały czas trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy w systemie Projektuj i buduj, który niezmiennie planujemy ogłosić w pierwszej połowie bieżącego roku – mówiła w styczniu tego roku Anna Jakubowska, rzecznik GDDKiA Oddział Zielona Góra. Mijały miesiące, ale przetargu nie ogłaszano.

Teraz ma się to zmienić. Jak zapewnia wojewoda lubuski Władysław Dajczak zostały zwiększone kwoty na finansowanie tej inwestycji, chociaż nie podano ile ostatecznie droga ma kosztować. Swojego czasu mówiło się o 250 mln zł. Poznaliśmy za to datę powstania obwodnicy.

Po wykonaniu projektu technicznego, uzyskaniu pozwoleń na budowę oraz realizacji tej trudnej inwestycji, to mamy nadzieję, że w 2027 roku obwodnica Krosna Odrzańskiego zostanie oddana do eksploatacji – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Wiadomo, że wybrano ostateczny wariant przebiegu obwodnicy. Będzie ona przebiegać od stacji benzynowej koło Osiecznicy, następnie przecięta zostanie droga do Łochowic i na drodze na Bytnicę pojawi się rondo. Kolejny zjazd/wjazd będzie znajdował się na drodze na Świebodzin. Między miejscowościami Chyże i Gostchorze będzie nowa przeprawa na Odrze. Na końcu obwodnica połączy się z drogą krajową nr 32 przy stacji benzynowej między Połupinem a Dąbiem.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
16.4 ° C
16.5 °
11.8 °
83 %
1.1kmh
76 %
pon.
26 °
wt.
27 °
śr.
30 °
czw.
31 °
pt.
28 °

NAJPOPULARNIEJSZE