piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieZnamy datę otwarcia PSZOK-u. To jeden z najnowszych w Polsce.

Znamy datę otwarcia PSZOK-u. To jeden z najnowszych w Polsce.

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono datę uruchomienia nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trwają właśnie ostatnie porządki i przekazywanie inwestycji. Uroczyste otwarcie instalacji przewidziano na 28 października 2022 r.

Lokalizacja PSZOK była przemyślana. Instalacja została wybudowana obok oczyszczalni ścieków, aby stworzyć pewną ulicę ekologiczną. Na tym PSZOK-u będziemy również uczyć dzieci wszystkich aspektów środowiska. Pamiętajmy jednak, że ten PSZOK to podstawa do tego, aby tutaj zlokalizować żywy, dynamiczny punkt Krośnieńskiego Centrum Edukacji Środowiskowej – mówił prezes Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Komunalnego sp. z o.o. Aleksander Kozłowski.

Nowa instalacja będzie posiadała własną wagę, rampę do zrzucania śmieci gabarytowych i odpowiednie boksy na inne odpady. Część rozwiązań podpatrzono w innych gminach w tym w Ekoporcie w Szczecinie czy Ekofabryce w Wejherowie.

Uważamy, że nie należy się wstydzić kopiowania dobrych gminnych rozwiązań, modyfikowania ich i adaptowania do lokalnych warunków. Chcemy, aby Krośnieńskie Centrum Edukacji Środowiskowej było wzorem dla kolejnych tego typu niezbędnych inwestycji w Polsce – dodał prezes spółki.

Poza sprzętem niezbędnym do funkcjonowania punktu przygotowano również ścieżkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Stanowi je 16 tablic edukacyjnych z wymiennymi treściami. Każda z tablic poświęcona jest odrębnemu zagadnieniu i będzie wieść przez wszystkie obiekty. Już tej jesieni na dwugodzinne lekcje środowiskowe przyjdą uczennice i uczniowie klas IV, a na wiosnę w swoistej „Olimpiadzie Segregacji” udział wezmą klasy V.

Prowadzący konferencję Wojciech Kliszewski, kierownik działu gospodarki odpadami poinformował, że spółka podpisała już umowę o współpracy partnerskiej ze Stowarzyszeniem 515 kilometr Odry.

Organizacje pozarządowe mogą wchodzić w synergię działań. To dla nas bardzo ważne, bo dotyczy to naszej przyszłości i tego jak będziemy tutaj funkcjonować. Jeżeli chodzi o PSZOK to jest to miejsce, które pozwoli pozbyć się w sposób zrozumiały i sympatyczny kłopotów, które do tej pory mieli i nie wiedzieli, co z nim zrobić. W ramach współpracy będziemy mogli połączyć siły i realizować wspólne działania takie jak „515 niebieskich godzin w szkole” czy „rzeki pod mikroskopem” – mówił społeczniczka Magdalena Bobryk.

Na PSZOK-u ma być również sporo nowości, a do najciekawszych z pewnością należą możliwość bezpłatnego wynajęcia przyczepy do przywiezienia gabarytów czy też Galeria „Return”, gdzie po spełnieniu określonych warunków będzie można wybrać dla siebie wartościowe przedmioty, których ktoś inny chciał się pozbyć. W ramach tego działania uruchomiony zostanie także mini market budowlany z resztkami niewykorzystanych materiałów takich jak farby, płytki czy panele. W ten sposób miejska spółka wpisuje się w popularną ostatnio wśród młodych ludzi filozofię „zero waste”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
9.9 ° C
10.4 °
8.8 °
64 %
3.7kmh
100 %
pt.
10 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE