piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościKto ile dostanie z unijnego tortu, czyli o pieniądzach, których nie ma.

Kto ile dostanie z unijnego tortu, czyli o pieniądzach, których nie ma.

Szykuje się kolejna wojenka na linii Kubicki vs Urząd Marszałkowski. Tym razem jednak zielonogórski prezydent ma po swojej stronie kilkunastu samorządowców. Ciśnienie podniósł im sposób podziału funduszy europejskich w tzw. ZIT-ach. Marszałkini Elżbieta Anna Polak odpowiada wprost – Polityka znów przegrała z merytoryką.

Wydaje się, że ulubioną rozrywką prezydenta Janusza Kubickiego poza bieganiem po lesie i selfie z kawą jest wywoływanie kolejnych wojen z Urzędem Marszałkowskim. To on był architektem rozłamu w radzie i utworzenia klubu Samorządowe Lubuskie czy też billboardowej akcji „rowerowej”. Z marszałkinią spiera się w zasadzie o wszystko i nie raz próbował już ją odwołać ze stanowiska.

Tym razem nową osią sporu są fundusze europejskie przeznaczone do podziału na tzw. ZIT-y, czyli Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Mówiąc w skrócie jest to taki mechanizm podziału środków z Unii Europejskiej, który przeznacza pewną pulę pieniędzy do dyspozycji właśnie samorządów, które utworzyły ZIT. Formalnie konkursy się odbywają, ale wygrać może tylko jeden projekt, który został ujęty w strategii partnerstwa.

W poprzedniej perspektywie budżetowej w latach 2014-2020 w województwie lubuskim utworzono dwa ZIT-y – zielonogórski i gorzowski. Zazwyczaj w ich składy wchodzą gminy ościenne, które mogą razem realizować wspólne zadania i interesy. Pierwotnie do dyspozycji była kwota 192 euro na osobę łącznie 60,2 mln euro. Były to środki wyłącznie do dyspozycji samorządów wchodzących w skład ZIT. Później jeszcze zarząd województwa jako jedyny w Polsce podniósł alokację środków, co w łącznym rozrachunku podniosło środki do dyspozycji ZIT do 309 euro na osobę, czyli 108 mln euro.

W nowej perspektywie marszałek Elżbieta Anna Polak wynegocjowała więcej pieniędzy dla województwa lubuskiego niż poprzednio. Do rozdysponowania we wszystkich mechanizmach, również ZIT jest 915 mln euro (9 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie). Na same partnerstwa przeznaczono zatem kwotę ponad 185 mln euro, czyli więcej o 77 mln euro niż w poprzedniej perspektywie.

Dlaczego więc prezydent Janusz Kubicki na konferencji prasowej (na które nie otrzymujemy zaproszeń, podobnie jak Gazeta Wyborcza, mimo wielokrotnych próśb) mówił, że jest zbulwersowany i czuje się oszukany?

Prezydent Janusz Kubicki, rzucając na czwartkowej konferencji prasowej populistyczne hasła o „odbieraniu pieniędzy mieszkańcom” czy „okradaniu samorządów” próbuje wprowadzić w błąd opinię publiczną. Nie po raz pierwszy zresztą. Polityka znów przegrała z merytoryką – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez rzecznika prasowego UMWL Pawła Kozłowskiego.

Okazuje się, że prezydentowi równie słabo co liczenie pieniędzy idzie liczenie partnerstw. Jak już pisaliśmy w poprzedniej perspektywie były dwa ZIT-y, a teraz są cztery. Do grupy samorządów, które również chcą otrzymać znaczone pieniądze, dołączyły Świebodzin i Międzyrzecz oraz Żary i Żagań. Do tego są jeszcze mniejsze partnerstwa jak gminy skupione wokół Krosna Odrzańskiego.

fot. UMWL – sposób podziału środków w ramach partnerstw

To właśnie mniejsze samorządy czuły się najbardziej oszukane w poprzedniej perspektywie, gdy podzielono środki na ZIT, bo dżentelmeńska umowa mówiła, że skoro Zielona Góra i Gorzów mają swój oddzielny sposób finansowania to nie biorą udziału w otwartych konkursach dla innych gminy. Tymczasem oba prezydenckie miasta poza ZIT wyszarpały kolejne 32 mln euro.

Wniosek jest prosty. Pieniędzy jest mniej na ZIT gorzowski i zielonogórski mimo większych środków, gdyż trzeba było znaleźć pieniądze na inne partnerstwa. W stanowisku podjętym w piątek (28 października) czytamy jednak, że cztery partnerstwa domagają się, aż 40% całej alokacji dostępnej dla województwa na mechanizm terytorialny. Ta kwestia jest niestety jeszcze bardziej skomplikowana.

Komisja Europejska wynegocjowała bowiem z rządem polskim w Umowie Partnerstwa większą ilość środków, która będzie przeznaczona m.in. na pożyczki, stąd nie można porównywać alokacji, ponieważ przyświecają Polityce Spójności 2021-2027 zupełnie inne cele, niż 2014-2020.

Spotkaliśmy się wielokrotnie i staraliśmy się to tłumaczyć, ze nie ma prostych rozwiązań, to w większości od nas nie zależy. Komisja Europejska nakazuje nam zbudowanie tego programu w określony sposób. To wcale nie oznacza, że tych pieniędzy będzie per saldo mniej dla tych samorządów. Będzie inna formuła ich rozdysponowania – tłumaczy w rozmowie z Lubuskim Centrum Informacyjnym, członek zarządu Marcin Jabłoński.

Samorządowcy nie poprzestają jednak na zapewnieniach i proszę o pomoc parlamentarzystów. W jednym z komentarzy odpowiedział Senator RP Wadim TyszkiewiczJestem za tym, żeby mieszkańcy Nowej Soli, Wschowy, Szprotawy, Żagania, Żar i innych lubuskich miast dostali jak najwięcej pieniędzy z UE. Proszę mi tylko wytłumaczyć, najpierw prezydent Kubicki krzyczy o tym, że jest OKRADANY przez panią Marszałek, a później zapowiada, że chce siadać z nią do stołu rozmów.

Zadeklarował jednak pomoc i wspólne rozmowy w sprawie podziału środków, od razu jednak zauważa, że tych pieniędzy może w ogóle nie być – Tej kasy jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie w związku z polityką rządu i wojną z UE. Tak więc póki co, to dzielenie skóry na niedźwiedziu. I jedna uwaga: ja jestem za sprawiedliwy podziałam środków unijnych i jestem gotów do współpracy, ale bez knucia i bratania się z PiSowską zgrają szkodników, którzy ciągną Polskę na dno – napisał senator.

Środki unijne są bowiem blokowane przez Komisję Europejską ze względu na pogwałcenie praworządności w Polsce i brak spełnienia kamieni milowych, które zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Podobna sytuacja ma się z Krajowym Planem Odbudowy, czyli tzw. nowym planem Marshalla, z którego korzysta już cała Europa, tylko nie nasz kraj.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
23.4 ° C
23.4 °
22.3 °
50 %
4.7kmh
100 %
pt.
23 °
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
25 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE