niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie szykuje się na wybory - cz. 1 (PiS)

Lubuskie szykuje się na wybory – cz. 1 (PiS)

Partie w województwie lubuskim jak w całej Polsce szykują się na wybory. Rezerwują billboardy, przygotowują kampanie i szukają chętnych na listy. Powoli klarują się główne trzony wyborczej układanki. Przewidujemy jak mogą wyglądać listy. Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość w naszym województwie zebrało ponad 150 tys. głosów co przełożyło się na 34,3% głosów. Dzisiaj taki wynik byłby ogromnym sukcesem. Ostatnie prognozy pokazują, że PiS w naszym województwie może liczyć na maksymalnie 24-25%.

Rządząca w Polsce partia łapie zadyszkę. Dawno straciła prowadzenie w województwie lubuskim i powtórzenie czterech mandatów poselskich może być niewykonalne. Na pozostałe trzy, jak podają sondaże, jest spora kolejka. Gazeta Wyborcza wróżyła ostatnio scenariusz z Elżbietą Rafalską, która może stanąć do walki o fotel senatora na południu województwa. Taki krok byłby jednak mało racjonalny dla PiS-u w regionie.

Wiedząc, że tracą władzę, PiS prawdopodobnie rzuci wszystkie siły do walki o Sejm, gdyż Senat już wydaje się być przegrany. Według naszych informacji na pierwszych miejscach znajdą się:

  1. Elżbieta Rafalska
  2. Marek Ast
  3. Łukasz Mejza
  4. Władysław Dajczak

Lider PiS w województwie lubuskim Marek Ast może być pewny miejsca nr 1 lub 2. W tej kadencji był jedną z twarzy reformy systemu sprawiedliwości, a jego przeszłość i należenie do tzw zakonu PC (pierwsza partia Jarosława Kaczyńskiego) gwarantuje mu „biorące miejsce”.

Łukasz Mejza swoją pozycję może zawdzięczać jedynie kontaktom u Republikanów i wsparciem ze strony ministra sportu Kamila Bortniczuka oraz szefa Adama Bielana. Nie jest lubiany przez pozostały członków Prawa i Sprawiedliwości i ciążą na nim wątpliwe moralnie działania związane z nielegalnymi kuracjami medycznymi. Jednak umowa to umowa i miejsce „biorące” Mejza dostanie.

Dalsze miejsca otrzymają Jerzy Materna, Jacek Kurzępa oraz Elżbieta Płonka, czyli dzisiejsi parlamentarzyści. Materna podpadł w PiS, gdyż zbyt często pojawia się w towarzystwie zielonogórskiej Platformy, chociażby w kontekście wsparcia dla koszykarskiego klubu, no i byłby konkurencją dla Mejzy.

Jacek Kurzępa, mimo iż ceniony przez ministra Michała Dworczyka (pisał do niego z prośbą o pracę po ostatnich wyborach) to nadal uważany jest przez kierownictwo regionu jako persona non grata. Inna sprawa, że często zdobywa elektorat kościelny, który jest trzonem partii Jarosława Kaczyńskiego.

Kto jeszcze może znaleźć się na listach partii? Sporo mówi się również o samorządowcach jak burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis czy staroście powiatu sulęcińskiego Tomaszu Jaskule. Radny Tomasz Rafalski, przewidywany przez GW jako kandydat do senatu, bardziej spogląda w stronę fotela prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. Nie można zapomnieć o radnych z Zielonej Góry – Piotr Barczak czy Jacek Budziński również mogą znaleźć się na liście wyborczej. Tym bardziej że wybory parlamentarne odbędą się na pół roku przed samorządowymi – jest okazja przypomnieć się wyborcom.

Nie można zapomnieć również o Suwerennej Polsce – ugrupowanie Zbigniewa Ziobro ma jedną istotną personę w naszym województwie. To wicewojewoda Olimpia Tomczyk-Iwko, która podobnie jak wojewoda Władysław Dajczak powoli rozpoczęła zewnętrzną kampanię wyborczą. Pozostaje jeszcze kwestia „zasłużonych”, ale będących bardziej dostarczycielami głosów niż mających realnie szansę się dostać. To sekretarz Grzegorz Maćkowiak czy dyrektor biura wojewody Karol Zieleński.

Jak będzie wyglądać polityczna układanka dowiemy się już niebawem. Temat Senatu RP przedstawimy w kolejnych częściach tak samo jak następne partie.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
21.7 ° C
21.7 °
21.2 °
35 %
4kmh
91 %
niedz.
21 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE