niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościMamy 915 mln euro! Komisja Europejska zatwierdziła lubuski program.

Mamy 915 mln euro! Komisja Europejska zatwierdziła lubuski program.

To już pewne, Fundusze Europejskie dla Lubuskiego na lata 2021-2027 zostały zatwierdzone. Informację przekazało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Czy to oznacza, że już od teraz będzie można rozpisywać konkursy na nowe środki unijne? Niekoniecznie.

W historii lubuskiego samorządu to największa alokacja: 915 mln euro! Walczyliśmy do końca o sprawiedliwy algorytm i udało się. Mamy to! Długo trwały również negocjacje z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisją Europejską w zakresie uzgodnienia priorytetów, działań i podziału konkretnych środków na ich realizacje – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Warto zaznaczyć, że 915 mln euro to zasługa dobrych negocjacji zarządu województwa. Kwota pierwotna miała wynosić 735 mln euro. Na co będą przeznaczone pieniądze? Podział na konkretne obszary znajdziecie w galerii na dole strony. Jak zaznacza jednak włodarz województwa projektów, na które można uzyskać dofinansowania jest bardzo dużo. To przede wszystkim termomodernizacja, alternatywne źródła energii, wymiana kopciuchów, ale również cyfryzacja i projekty w zakresie wykorzystanie inteligentnego wsparcia narzędziami informatycznymi. Rozwój parków naukowo-technologicznych, budowę Lubuskiej Sieci Innowacyjnych Startupów, Inkubatora dla młodych, Lubuskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Centrum Wolontariatu.

O pełnej satysfakcji będę mógł jednak powiedzieć dopiero w momencie, kiedy pierwsze unijne euro trafią do samorządów czy przedsiębiorców. Wiem doskonale, że beneficjenci bardzo tego oczekują. Te pieniądze są im i gospodarce dzisiaj bardzo potrzebne. Szczególnie wobec ciągłej bierności rządu w sięgnięciu po środki z KPO. Liczyliśmy przed miesiącami, że na tym etapie, na jakim jesteśmy dzisiaj, będziemy co najmniej rok temu – zauważa członek zarządu województwa Marcin Jabłoński

Okazuje się jednak, że wynegocjowane środki i zatwierdzone przez Komisje Europejską mogą nie wystarczyć do rozdania pierwszych pieniędzy w konkursach. Wszystko przez łamanie praworządności przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów, który nie otrzymał środków dodatkowych z tzw. Krajowego Planu Odbudowy. Polska nie spełniła bowiem wszystkich kamieni milowych, do których się zobowiązała. To niestety może wpłynąć na wypłacenie pieniędzy z nowego budżetu UE.

Teraz trzeba opracować uszczegółowienie i startujemy z konkursami, pod warunkiem…. że POLSKA będzie praworządna – potwierdziła w rozmowie z nami marszałek Elżbieta Anna Polak.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE