środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczLasy wokół Międzyrzecza zostały posprzątane

Lasy wokół Międzyrzecza zostały posprzątane

W sobotę (07.05) grupa mieszkańców ruszyła w las, by usunąć pozostawione tam śmieci. Dziewięć osób w godzinę zebrało m.in. papierki, butelki czy reklamówki. Wszystko po to, by lasy były czyste.

Ekipa mieszkańców posprzątała lasek za wieżą ciśnień w Bobowicku. Cała akcja to inicjatywa Ireny Buzarewicz. To ona zebrała ochotników, którzy pełni zapału ruszyli do pracy. Wolontariuszy wspomagał Jerzy Wojciechowski, pracownik Nadleśnictwa Międzyrzecz.

Ze względu na to, że pogoda była bardzo przyjemna i sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu to udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Lasek został wysprzątany, a mieszkańcy zaliczyli spacer w pięknych okolicznościach przyrody. To oczywiście nie jedyna taka akcja. Kolejne sprzątanie odbędzie się na Ruczaju przy jeziorze Głębokim.

Dbanie o porządek w lasach jest bardzo istotne, ponieważ śmieci stanowią realne zagrożenie dla znajdującej się tam fauny i flory. A przekrój śmieci, które zostawiają tam ludzie jest bardzo szeroki. Od plastikowych pojemników, szklanych butelek, papierów, reklamówek, niedopałków papierosów aż po stare meble czy rozpadające się sprzęty elektroniczne. Jak zauważają leśniczy: najwięcej odpadów ląduje w lesie na wiosnę kiedy ludzie biorą się za wiosenne porządki na swoich posesjach.

To wszystko powoduje wiele niebezpieczeństw. Śmieci pozostawione na ziemi bez żadnego zabezpieczenia mogą wydzielać toksyczne substancje, które dostają się do gleby i wód gruntowych. Rozkładające się odpady sprzyjają rozwojowi bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Dzikie wysypiska zaburzają funkcjonowanie ekosystemów,a  to z kolei prowadzi do wymierania drzew. Z kolei plastik, torebki foliowe czy szkło powoduje zagrożenie życia mieszkających w lesie zwierząt. Dlatego w interesie nas wszystkich jest zadbanie o porządek i czystość lasów. Pamiętajmy też, że zaśmiecanie terenów leśnych jest wykroczeniem:

art. 162 Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę – do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie duże
0 ° C
0 °
-0.2 °
68 %
4.7kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
0 °
pt.
-1 °
sob.
-1 °
niedz.
0 °

NAJPOPULARNIEJSZE