sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczOd dzisiaj test zrobisz w aptece. W Lubuskim takie usługi świadczy... jedna.

Od dzisiaj test zrobisz w aptece. W Lubuskim takie usługi świadczy… jedna.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od dzisiaj darmowe testy będzie można wykonać również w aptekach. Zapowiada się na totalny falstart programu. Apteki informują, że rozporządzenie ich zaskoczyło, a w woj. lubuskim takie usługi świadczy tylko jedna placówka.

– Od 27 stycznia masz możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy jesteś zakażony/a koronawirusem. Nie będzie ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. – czytamy na ministerialnej stronie – Uwaga, nie każda apteka bierze udział w programie. – brzmi dopisek. (dalsza część artykułu pod mapą)

fot. pacjent.gov.pl

Na stronie pacjent.gov.pl można znaleźć wykaz wszystkich aptek. Okazuje się, że w całym kraju jest ich raptem niewiele ponad 100. W naszym województwie udział w programie zadeklarowała Apteka Rodzinna ze Skwierzyny.

– Zainteresowanie pacjentów jest bardzo duże, chociaż do tej pory wymazaliśmy jedynie 3 osoby, reszta dzwoni i pyta. Zapewne więcej placówek pojawi się na mapie, my byliśmy pierwsi, gdyż szybko spełniliśmy wymagania. Testy z Agencji Rezerw Materiałowych pojawiły się zgodnie z zapowiedzią – mówił w rozmowie z nami Dariusz Dysierowicz, kierownik apteki w Skwierzynie.

Apteka może wziąć udział w programie po spełnianiu odpowiednich wymagań w tym przejście szkolenia przez farmaceutę i wydzielenie specjalnego pomieszczenia. Co istotne testy wykonywane przez farmaceutów to testy antygenowe, a nie PCR.

– Farmaceuci już wcześniej proponowali takie rozwiązania. To nowe rozporządzenia Ministra Zdrowia zostało dosyć szybko zapowiedziane i musimy mieć czas, aby dostosować się przede wszystkim do wymogów logistycznych. Chęć jest, gdyż już prawie 5000 farmaceutów wzięło udział w szkoleniach. Wydaje mi się, że to kwestia kilku dni i tych punktów w województwie będzie dużo więcej – skomentowała w rozmowie z nami Prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej mgr farm. Daria Wielogórska-Rutka.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie duże
16 ° C
18.7 °
16 °
63 %
5.7kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE