piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościModułowy reaktor jądrowy w woj. lubuskim?

Modułowy reaktor jądrowy w woj. lubuskim?

To zapewne jeszcze melodia przyszłości, ale Urząd Marszałkowski inwestując w technologie kosmiczne i zieloną transformację energii nie raz już udowodnił, że trzeba mierzyć wysoko, aby osiągnąć cel. Właśnie odbyło się pierwsze spotkanie ds. rozwoju modułowej energetyki atomowej. Znamy pierwsze szczegóły rozmów.

Jak udało nam się dowiedzieć pomysł jako pierwszy zainicjował były wojewoda lubuski, a obecnie prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch oraz dr hab. inż. Robert Smoleński, prof. UZ –  dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego. I są już pierwsze kroki.

Przy Urzędzie Marszałkowskim właśnie powołano zespół roboczy ds. rozwoju modułowej energetyki atomowej jako wsparcia dla zielonej transformacji energetycznej, w skład którego wchodzi m.in. członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Na pierwszym posiedzeniu ustalono harmonogram prac i zaznajomiono się z tematem.

Chodzi tutaj o zapoznanie się z technologią i przyszłościowe wykorzystanie na naszym terenie modułowych reaktorach jądrowych SMR. Small Modular Reactors mają być odpowiedzią dla energetyki rozproszonej, tworząc bazę w postaci dyspozycyjnych, stabilnych i bezpiecznych źródeł energii, mogących wspierać dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej, aktualnie wymagającej zabezpieczenia w źródłach konwencjonalnych, często wykorzystujących paliwa kopalne.

Źródła SMR będą charakteryzowały się brakiem emisyjności, wieloletnim cyklem pracy, niskim kosztem produkowanej energii w dłuższej perspektywie czasowej, dodatkowo powodując skok technologicznych w sektorze energetycznym oraz regionalne ożywienie gospodarcze.

Takie reaktory mogą nie tylko wspierać działalność takich jednostek jak szpital, ale również zasilać całe strefy ekonomiczne. Jest to jednak perspektywa nawet do 20-30 lat.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
8.4 ° C
9 °
8.4 °
67 %
4.1kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
9 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE