czwartek, 23 marca, 2023
Strona głównaWiadomościNowa SólProm z Milska trafi do Bytomia Odrzańskiego?

Prom z Milska trafi do Bytomia Odrzańskiego?

Mieszkańcy Siedliska oraz Gminy Bytom Odrzański zwrócili się do Urzędu Marszałkowskiego z petycją o uruchomienie przeprawy promowej w Bytomiu Odrzańskim. Temat jest na rzeczy, ale cała procedura może potrwać, no i należy znaleźć dla niej finansowanie.

– Funkcjonujący dotychczas prom w Milsku w niedługim czasie stanie się bezużyteczny. W związku z tym zasadne będzie ulokowanie go w Bytomiu Odrzańskim. Dla mieszkańców ościennych gmin Siedlisko i Bytom Odrzański, rozdzielonych rzeką, przeprawa promowa umożliwiłaby komunikację międzygminną, co pozytywnie wpłynęłoby na rozwój gospodarczy tegoż obszaru. – piszą w petycji mieszkańcy, których pod dokumentem podpisało się ponad 350.

Faktycznie na terenie powiatu nowosolskiego funkcjonuje tylko jeden most na Odrze, znajdujący się w Nowej Soli. Mieszkańcy doczekali się już odpowiedzi z Urzędu Marszałkowskiego, który nie mówi „nie”, jednak podpowiada, jakie powinny być dalsze kroki. Związane to jest, z tym że przeprawa będzie do dyspozycji Starosty Zielonogórskiego.

– W przypadku przeniesienia jednostki w inne miejsce, gdzie do tej pory nie funkcjonowała przeprawa promowa, konieczne będzie wykonanie całej infrastruktury niezbędnej do obsługi promu (m.in. przypromki, drogi dojazdowe) o uzyskanie niezbędnych pozwoleń (pozwolenie wodno-prawne, świadectwa zdolności żeglugowej, zarejestrowanie jednostki w Polskim Rejestrze Statków). Proces przygotowania przeprawy wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń może trwać ok. 2 lat. – napisał w odpowiedzi dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Sławomir Kotylak.

Do tego dochodzą jeszcze koszty obsługi promu. Rocznie na przeprawę Milsko-Przewóz, samorząd województwa wydawał 560 tys. zł. W obecnej chwili jednak nie ma takiego zadania wpisanych do budżetu i niezbędne będzie zapewne zaangażowanie samorządowców.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
12.2 ° C
12.8 °
12.2 °
81 %
3.1kmh
100 %
czw.
14 °
pt.
16 °
sob.
11 °
niedz.
12 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE