wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólSzpital ma nowy innowacyjny system energii cieplnej

Szpital ma nowy innowacyjny system energii cieplnej

Ta inwestycja była wyczekiwana w Nowej Soli od dawna. Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli ma zupełnie nowy innowacyjny system grzewczy z możliwością odzyskiwania energii ze spalania odpadów medycznych – To skok w przyszłość – tłumaczy radny wojewódzki Grzegorz Potęga.

Ta inwestycja jest ważna oczywiście i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego szpitala i pacjentów, ale także z punktu widzenia emisyjności i tego, że przyszłym pokoleniom zostawimy środowisko w warunkach zbliżonych do tych, z których my dzisiaj korzystamy. To jest nasza odpowiedzialność – mówił podczas zakończenia inwestycji Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki i podkreślał, że bez unijnego wsparcia, nie udałoby się zrealizować tego zadania.

Inwestycja kosztowała blisko 16,7 mln zł, a wartość dofinansowania wyniosła blisko 13,8 mln zł. – To znakomity i innowacyjny projekt. Przykład Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologii. Wycieczki mogą tu przyjeżdżać, by podpatrywać, w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – dodała marszałkini Elżbieta Anna Polak.

fot. Marek Pych / lubuskie.pl

Stara kotłownia zyskała również zupełnie nowe oblicze. Przeszła termomodernizację, a w środku roi się od nowoczesnej aparatury. Nowa instalacja pozwoli na 80-procentową oszczędność energii oraz 90-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych! Zadaniem kotłowni jest ogrzanie budynków szpitala, zapewnienie ciepłej wody dla lecznicy, produkcja pary dla centralnej sterylizacji, kuchni i pralni, a w okresie letnim produkcja wody lodowej, czyli chłód na potrzeb klimatyzacji sal operacyjnych.

Inwestycja miała wsparcie nie tylko parlamentarzysty i zarządu województwa, ale również wspomnianego radnego wojewódzkiego Grzegorza Potęgi oraz radnego powiatowego Mariusz Stokłosy. Obaj od samego początku doglądali inwestycji oraz czuwali nad prawidłowym procesem.

Przedmiotem projektu była wymiana źródła ciepła z miału węglowego na gaz ziemny. Jako nowe źródło ciepła przewidziano dwa kotły gazowe parowe oraz dwa kotły gazowe wodne, z wyposażeniem w moduł kogeneracji zasilany gazem ziemnym. Ponadto przewidziano odzysk ciepła z istniejącej spalarni odpadów medycznych. Wykonana została nowa instalacja zasilania i instalacja elektryczna budynku kotłowni oraz izolacja termiczna rur i urządzeń centralnego ogrzewania.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
23.8 ° C
23.8 °
20.6 °
67 %
3.4kmh
85 %
wt.
27 °
śr.
27 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE