sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólVelo Sprotavia coraz bliżej - podpisano umowę

Velo Sprotavia coraz bliżej – podpisano umowę

To będzie przełomowa ścieżka rowerowa w województwie lubuskim. Jest duża szansa na połączenie sieci ścieżek nowosolskich ze szprotawskimi, a dalej z województwem dolnośląskim. Podpisano stosowne umowy. Dofinansowanie unijne to 6,85 mln zł.

– To duży i ambitny projekt. Szprotawa włożyła w niego wiele energii. Rozmawialiśmy wiele tygodni o tym, aby rozpocząć pewien cykl działań i niełatwo było znaleźć środki z uwagi na koniec okresu finansowania. To jeden z większych tego typu projektów i jeden z kilkudziesięciu realizowanych w ostatnich latach za ponad 100 mln zł. W tym czasie udało się stworzyć około 200 km ścieżek rowerowych – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego na konferencji prasowej.

Przedmiotem projektu jest budowa ścieżki rowerowej relacji Szprotawa-Kartowice-Witków-Siecieborzyce–Stypułów, która będzie pełniła funkcję korytarza transportowego, będącego alternatywą dla innych środków transportu. Projekt obejmuje następujące elementy robót: dokumentację projektową, roboty przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie i urządzenia obce, podbudowy, nawierzchnie, roboty wykończeniowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, elementy ulic, roboty mostowe, Miejsca Obsługi Rowerzystów i dworzec rowerowy.

– Mieliśmy marzenie, aby Szprotawa stała się ekologiczna, zdrowa i przyjazna. Dzisiejsza umowa to wielki krok w tym kierunku. Budowa ścieżek rowerowych to promocja zdrowego trybu życia. Mamy ambicje, aby połączyć aglomerację zielonogórską, nowosolską z Dolnym Śląskiem. Grubo ponad połowę tej trasy uda nam się wybudować – wymieniał burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Ścieżka rowerowa długości 15,67 km po dawnej kolei szprotawskiej, z Miejscami Obsługi Rowerzystów i dworcem rowerowym – zostanie wybudowana za ponad 8,5 mln zł przy dofinansowaniu z RPO w wysokości ponad 6,8 mln zł.

– Rozmowy toczyliśmy wiele tygodni. Wspólnie z panem burmistrzem dyskutowaliśmy razem z panem marszałkiem Jabłońskim. Zgoda buduje. Można rozmawiać na różnych szczeblach samorządu: gmina – powiat – województwo. Wszyscy pochodzimy ze Szprotawy i znamy te problemy. – gratulował starosta żagański Henryk Janowicz.

Przetarg planowany jest w najbliższych tygodniach w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Po wyborze wykonawcy, na przełomie 2022 i 2023 powinien być gotowy projekt i realizacja całego zadania przewidziana jest na rok następny. Projekt został dobrze przyjęty również przez mieszkańcow:

– Od ponad 20 lat występowaliśmy, aby w Szprotawie rozpoczęto budować ścieżki rowerowe. Wokół jest 280 km różnego rodzaju tras dla wszystkich. Założyliśmy stowarzyszenie, aby promować aktywny tryb życia w tym rower i bieganie. Dzisiaj zapraszamy wszystkich, żeby z nami się bawili i te ścieżki z pewnością pomogą – mówił Zdzisław Zagórski, przedstawiciel Stowarzyszenia Cyklista Szprotawski

Członek zarządu Marcin Jabłoński wskazywał również, że niedługo rozstrzygnie się kolejny konkurs na budowę ścieżek rowerowych. Tym razem do zgarnięcia jest 5 mln zł.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
19.9 ° C
20 °
18.9 °
69 %
5.3kmh
88 %
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
27 °
wt.
30 °
śr.
28 °

NAJPOPULARNIEJSZE