czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowe boisko w Jędrzychowie po raz kolejny zdewastowane

Nowe boisko w Jędrzychowie po raz kolejny zdewastowane

Mieszkańcy Zielonej Góry w 2020 roku zagłosowali za budową boiska wielofunkcyjnego w Jędrzychowie przy ulicy Kąpielowej. Zadanie zostało sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, a jego powstanie kosztowało ponad 2 miliony złotych. Jednak mieszkańcy nie mogą cieszyć się z tego obiektu.

Boisko wielofunkcyjne przy ulicy Kąpielowej w Jędrzychowie zostało otwarte w styczniu tego roku. Mieszkańcy w głosowaniu w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok oddali na ten obiekt ponad 2400 głosów. Jednak od czasu otwarcia boisko zostało już dwukrotnie zdewastowane.

Pierwszy raz, gdy Grupa Inicjatywy Lokalnej Jędrzychów poinformowała o zniszczeniach boiska, miał miejsce pod koniec sierpnia. Po kilku miesiącach od otwarcia obiektu mieszkańcy zauważyli, że na boisku jest pełno śmieci, a dodatkowo ktoś porwał siatki w bramkach piłkarskich.

Oprócz tego zauważono, że w wypełnionych koszach na śmieci były wrzucone butelki po alkoholu wysokoprocentowym. Sprawa była na tyle poważna, gdyż w wakacje przez grupę pijanej młodzieży zostały pobite dzieci korzystające z obiektu sportowego. Grupa Inicjatywy Lokalnej Jędrzychów poinformowała o braku reakcji służb miejskich i policji, a sprawców można było łatwo złapać dzięki monitoringowi zainstalowanemu na terenie boiska.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciami.)

Kolejna dewastacja miała miejsce kilka dni temu. 14 listopada zgłoszono brak oświetlenia na boisku do Urzędu Miasta w Zielonej Górze. Dodatkowo zostało zniszczone boisko. Sprawcy uszkodzili białe pasy na płycie boiska, siatki w bramkach oraz zerwali napinacze do siatek ochronnych. Głos w tej sprawie zabrał radny miasta Dariusz Legutowski.

Dewastacje na boiskach sportowych są nie tylko frustrujące, ale również szkodliwe dla społeczności i środowiska. Naprawa zniszczeń na boiskach generuje dodatkowe koszty. Środki finansowe, które mogłyby być przeznaczone na rozwój sportu lub inne cele, muszą być wykorzystane do naprawy szkód – wymieniał radny. – Zniszczone boiska mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Nierówne powierzchnie, uszkodzone sprzęty czy fragmenty szkła mogą prowadzić do kontuzji i wypadków.

Z boiska wielofunkcyjnego korzystają nie tylko dzieci i młodzież indywidualnie czy w niesformalizowanych grupach, lecz także drużyny piłkarskie. To właśnie tam trenują i rozgrywają mecze, a każde zniszczenie boiska utrudnia im to lub wręcz uniemożliwia.

Radny Legutowski podkreślał jeszcze, że ważne jest podjęcie działań edukacyjnych i budowanie świadomości wśród mieszkańców, zwłaszcza młodych ludzi, na temat konsekwencji dewastacji. Ma to pomóc w ochronie boiska przed zniszczeniami przez młodzież.

Grupa Inicjatywy Lokalnej Jędrzychów prosi o dbałość, ponieważ boisko jest nowe i mieszkańcy chcieliby z niego korzystać przez lata. Każda taka dewastacja jest frustrująca i sprowadza wiele zagrożeń.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
13.9 ° C
13.9 °
12.9 °
98 %
2.2kmh
49 %
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE