niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPark Technologii Kosmicznych już prawie gotowy

Park Technologii Kosmicznych już prawie gotowy

W czwartek w nowopowstałym Parku Technologii Kosmicznych odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Była to jedna z okazji do premiery 80 milionowej inwestycji powstałej w naszym mieście.

Z budynku Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie mogą korzystać studenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz firma Hertz System.

Projekt powstał właśnie dzięki Uniwersytetowi Zielonogórskiemu, firmom kosmicznym (m.in. Hertz System), Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademia Nauk oraz wsparciu Samorządowi Województwa Lubuskiego i funduszy z Unii Europejskich.

Prof. Marek Banaszkiewicz opowiedział o misji Parku Technologii Kosmicznych. „Park ma dwa filary – jeden to są badania kosmiczne, drugi to jest rozwój innowacyjności. To wszystko będzie się tutaj działo” – mówił podczas sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

W budynku znajduje się siedem laboratoriów – Elektronika i układy FPGA, Czysty montaż i testy, Geoinformatyka, Robotyka i sztuczna inteligencja, Cyberbezpieczeństwo, Medycyna kosmiczna i Materiałoznastwo. Jak tłumaczył prof. Banaszkiewicz sprzęt w nowopowstałym parku jest wciąż kompletowany. Spółka zarządzająca PTK ma w planach doposażyć laboratoria do końca listopada tego roku.

„W perspektywie kilku lat myślimy o Lubuszance – małym satelicie do obserwacji Ziemi. Myślimy o montażu dużych struktur statków kosmicznych z reaktorem jądrowym. Możemy masowo przetwarzać zdjęcia obserwacji Ziemi. To jest kolejny projekt, nad którym pracujemy. Chcemy stworzyć stanowisko do testów autonomicznych robotów satelitarnych i planetarnych” – opowiadał prof. Marek Banaszkiewicz.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
11.7 ° C
11.7 °
11.2 °
89 %
2kmh
99 %
niedz.
21 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
24 °
czw.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE