czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólPolicjanci dbają o wypoczywających nad wodą

Policjanci dbają o wypoczywających nad wodą

Policyjni wodniacy czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających na akwenach wodnych oraz reagują na wszelkie niebezpieczne i ryzykowne zachowania.

W sobotni poranek (11 czerwca), wielu Lubuszan wyruszyło nad akweny, by wykorzystać wolne dni i piękną pogodę. Dla lubuskich policjantów oznaczało to czas ciężkiej pracy. Funkcjonariusze pełniący służbę z wykorzystaniem łodzi motorowej muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która weszła do wody, czy korzysta z wodnych środków transportu.

Woda to żywioł, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii.

Fot. Lubuska Policja

Szczególnie ryzykowne jest przebywanie nad akwenami połączone ze spożywaniem alkoholu. Promile w organizmie powodują problemy z utrzymaniem równowagi, co grozi chociażby wpadnięciem z łodzi do wody. Osoba nietrzeźwa ma znacząco ograniczoną percepcję i w takiej sytuacji, może nie być w stanie samodzielnie wydostać się nad lustro wody.

W 2021 roku w województwie lubuskim utonęło 20 osób, z czego 12 w okresie wakacyjnym. Aby do takich tragedii nie dochodziło, niezbędna jest rozwaga osób przebywających nad wodą, ale także profesjonalna i skuteczna praca służb odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa nad akwenami. Na to gotowi są policyjni wodniacy, którzy podczas specjalistycznych szkoleń wielokrotnie ćwiczyli scenariusze rożnych sytuacji, gdzie zagrożone było ludzkie życie.

Policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas patrolu na łodzi, każdorazowo przypominają napotkanym osobom o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad jeziorem czy rzeką, a w szczególności o tym, aby:

– do kąpieli wybierać tylko miejsca strzeżone;

– zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki;

– nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodzić stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;

– nie skakać do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;

– przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrzyć się w kapok;

– nigdy nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
20.1 ° C
21.7 °
19.4 °
71 %
0.9kmh
91 %
śr.
20 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE