Policyjni wodniacy czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających na akwenach wodnych oraz reagują na wszelkie niebezpieczne i ryzykowne zachowania.
W sobotni poranek (11 czerwca), wielu Lubuszan wyruszyło nad akweny, by wykorzystać wolne dni i piękną pogodę. Dla lubuskich policjantów oznaczało to czas ciężkiej pracy. Funkcjonariusze pełniący służbę z wykorzystaniem łodzi motorowej muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która weszła do wody, czy korzysta z wodnych środków transportu.
Woda to żywioł, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii.
Szczególnie ryzykowne jest przebywanie nad akwenami połączone ze spożywaniem alkoholu. Promile w organizmie powodują problemy z utrzymaniem równowagi, co grozi chociażby wpadnięciem z łodzi do wody. Osoba nietrzeźwa ma znacząco ograniczoną percepcję i w takiej sytuacji, może nie być w stanie samodzielnie wydostać się nad lustro wody.
W 2021 roku w województwie lubuskim utonęło 20 osób, z czego 12 w okresie wakacyjnym. Aby do takich tragedii nie dochodziło, niezbędna jest rozwaga osób przebywających nad wodą, ale także profesjonalna i skuteczna praca służb odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa nad akwenami. Na to gotowi są policyjni wodniacy, którzy podczas specjalistycznych szkoleń wielokrotnie ćwiczyli scenariusze rożnych sytuacji, gdzie zagrożone było ludzkie życie.
Policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas patrolu na łodzi, każdorazowo przypominają napotkanym osobom o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad jeziorem czy rzeką, a w szczególności o tym, aby:
– do kąpieli wybierać tylko miejsca strzeżone;
– zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki;
– nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodzić stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;
– nie skakać do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;
– przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrzyć się w kapok;
– nigdy nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)