Co roku na dzień Wszystkich Świętych bliscy dekorują groby swoich zmarłych członków rodziny oraz znajomych. Po kilku dniach ozdoby stają się odpadami, które pozostają na nagrobku do kolejnego święta lub są wyrzucane do pierwszego kontenera. Warto jednak wykorzystać je ponownie lub posegregować.
Według niektórych organizacji zajmujących się recyklingiem po dniu Wszystkich Świętych tylko na jednym grobie pozostaje od trzech do dziewięciu kilogramów odpadów. Trafiają one do jednego kontenera, choć czasami można je wykorzystać ponownie.
Odpady po Wszystkich Świętych – co można użyć ponownie?
Na dzień Wszystkich Świętych zazwyczaj osoby odwiedzające groby swoich bliskich kupują szklane znicze wraz z wkładami lub z wlanym w nie woskiem. Takie znicze nie mogą trafić do kontenerów na szkło. Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze przypomina, że muszą one być wyrzucone do odpadów zmieszanych, ponieważ są zrobione z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik i mają inną temperaturę topnienia.
Jednak zamiast od razu je wyrzucać do kosza, warto wykorzystać je ponownie. Wystarczy zakupić same wkłady i włożyć je do pustych zniczy na grobach. Takie wkłady występują w różnych rozmiarach, więc każdy znicz może być wykorzystany jeszcze kilkukrotnie.
Jeśli dany znicz już nam się nie podoba czy nie chcemy wykorzystać go ponownie na grobie naszych bliskich, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie zamiast wyrzucania go z innymi odpadami. Na zielonogórskich cmentarzach istnieją półki zniczy do ponownego użycia. Wystarczy położyć tam stare znicze (ale nie uszkodzone) i ktoś je wykorzysta za nas.
Plastikowe kapturki od zniczy i sztuczne stroiki
Jeśli na grobach naszych bliskich pojawiły się ozdoby wykonane z plastiku, nie wyrzucajmy ich do zwykłego kontenera na odpady zmieszane. Recykling jest bardzo ważny. Warto wziąć torbę, zebrać plastikowe śmieci pozostałe po dniu Wszystkich Świętych i wyrzucić je do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.
Jednak jeśli przedmioty nadają się do ponownego wykorzystania, nie wyrzucajmy ich, tylko pozostawmy na następne lata lub oddajmy na wcześniej wspomnianą półkę rzeczy do ponownego użytku.
W przyszłości warto pomyśleć o innych rozwiązaniach, np. zakup kwiatów w doniczkach lub stroików wykonanych z żywych lub suszonych roślin. Rośliny doniczkowe można przechować na zimę w domu, a stroiki wykorzystać kilkukrotnie. Natomiast żywe kwiaty, które po kilku dniach nie będą już ładnie wyglądać, można wrzucić do odpadów biodegradowalnych.
Znicze elektroniczne – gdzie je wyrzucić?
Po zakupie zniczy elektronicznych – świecących czy grających – warto sprawdzić, czy można je wykorzystać ponownie, np. wymieniając baterie. Niektóre elektroniczne wkłady do szklanych zniczy można wymienić na inny lub włożyć do znicza zwykły wkład woskowy.
Jeśli znicz elektroniczny nie nadaje się do ponownego użycia, nie można wyrzucić go w całości do odpadów zmieszanych. Jak już wcześniej zostało wspomniane, tam może trafić tylko szklana obudowa. Natomiast baterie i cała elektronika powinna być wyrzucona do specjalnego pojemnika na takie odpady.
Jak przeciwdziałać dużej ilości odpadów na cmentarzach?
Po dniu Wszystkich Świętych cmentarze ponownie zapełnią się dekoracjami i zniczami na Święta Bożego Narodzenia. Aby ograniczyć ilość odpadów, warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Co można zrobić?
- zakupić jeden znicz (najlepiej szklany) przez całą rodzinę,
- zakupić wspólny (najlepiej naturalny) stroik lub wiązankę.
Warto także pamiętać o ponownym wykorzystaniu już wcześniej zakupionych zniczy, które się do tego nadają.
✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)