niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Przerwa w wydawaniu paszportów. Teraz nie dostaniesz dokumentu

Przerwa w wydawaniu paszportów. Teraz nie dostaniesz dokumentu

Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki od środy (09.11) do niedzieli (13.11) zawieszone zostanie działanie organów paszportowych. W tym czasie nie będzie więc możliwości złożenia wniosku o wydanie tego dokumentu ani odbioru już gotowego paszportu.

Tymczasowa przerwa spowodowana jest wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Każdy kto ma zaplanowany wyjazd i potrzebuje tego dokumentu musi się liczyć z tym, że przez kilka dni urząd nie będzie działał. Jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach organy paszportowe będą mogły wydawać jedynie paszporty tymczasowe.

Przerwa zaplanowana jest nie tylko w województwie lubuskim, ale w całej Polsce. Chodzi o to, by punkty paszportowe mogły się w należyty sposób przygotować do zaplanowanych przez rząd zmian. A jakie to zmiany?

  1. Nie będzie już konieczności wypełniania papierowego wniosku o wydanie paszportu. Urzędnik będzie go generował w systemie, a petent podpisze za pomocą urządzenia do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.
  2. Obniżona zostanie granica wiekowa osób, które otrzymają paszport ważny dziesięć lat. Teraz dokument z takim terminem ważności będzie mógł otrzymać każdy po ukończeniu 12 roku życia.
  3. Pojawi się jednolita tabela opłat.
  4. Paszport tymczasowy będą mogły otrzymać osoby przebywające za granicą, które przekroczyły granice na podstawie dowodu osobistego i utraciły go w podróży, a jednocześnie posiadają ważny paszport, ale nie mają do niego dostępu.
  5. Każdy kto posiada paszport będzie miał dostęp do takich dodatkowych usług elektronicznych, jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu.
  6. Powstanie Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP), który zastąpi obecnie działającą Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje.
  7. Utratę dokumentu paszportowego będzie można zgłosić  funkcjonariuszowi Straży Granicznej, gdy utrata zostanie stwierdzona podczas odprawy granicznej a także Policji, gdy utrata dokumentu nastąpiła w wyniku przestępstwa.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
54 %
2.1kmh
100 %
niedz.
19 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
19 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE