niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRusza duża przebudowa w Szpitalu Uniwersyteckim - czego dotyczy remont?

Rusza duża przebudowa w Szpitalu Uniwersyteckim – czego dotyczy remont?

Województwo lubuskie zainwestuje w projekt pn. „Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze”. To duże zadanie, które poprawi funkcjonowanie szpitala. Koszt inwestycji to ponad 47 milionów złotych.

Władze województwa podczas czwartkowej konferencji przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze poinformowały o rozpoczęciu inwestycji. Nazwa projektu brzmi: „Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze”. Jednak, żeby udało się go zrealizować konieczne było pozyskanie dużych środków.

Województwo lubuskie nie od dziś, bo od bardzo dawna, inwestuje w lubuską służbę zdrowia. Akurat te prace, które tutaj zostaną wykonane, ich wartość całościowa to 47 milionów złotych, natomiast 17 milionów 300 tysięcy to wkład własny województwa lubuskiego – mówił na rozpoczęciu czwartkowej konferencji członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Grzegorz Potęga. Pozostałe 30 milionów potrzebnych na wykonanie inwestycji zostało pozyskanych ze środków centralnych.

Ta inwestycja obejmie te kwestie, które są związane z organizacją, komunikacją, myślę też walorami estetycznymi – tłumaczył Potęga i jak podkreślał nie jest to jedyna obecnie inwestycja w naszym województwie. – Już niebawem w Gorzowie i w Obrzycach również rozpocznie się podobny projekt – dodał samorządowiec. Na tę inwestycję województw lubuskie także przekaże ponad 17 milionów złotych.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Radosław Sujak

Marszałek tłumaczył inwestycje tym, że dla województwa lubuskiego tak samo ważne, jak poprawa warunków leczenia Lubuszan, są kwestie, które mają bezpośredni wpływ na komunikację, organizację również w samych szpitalach. Za kilka dni koalicja w Sejmiku Wojewódzkim złoży projekt budżetu na przyszły rok, w którym również nie zabraknie inwestycji na lubuską służbę zdrowia.

Co powstanie w ramach inwestycji?Nowe parkingi, nowe drogi, różnego rodzaju place  sensoryczne, nawet tężnia solna, ale co najważniejsze zmodernizowany zostanie system wodociągowo-kanalizacyjny i burzowy – wymieniał prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego, Marek Działoszyński.

Termin zakończenia inwestycji jest zaplanowany już na październik przyszłego roku. Wykonawcą prac Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa. Projekt prac wykonała natomiast firma Olpro.

Miasto popiera inwestycję województwa?

Na czwartkowej konferencji był obecni Radny Miasta Zielona Góra, który także zabrał głos w sprawie inwestycji.

To jest realne działanie na rzecz miasta Zielona Góra – powiedział zielonogórski radny, Marcin PabierowskiTa inwestycja jest bardzo ważna dla miasta, dla zielonogórzan. Pamiętajmy o tym, że szpital konsumuje potrzeby zielonogórzan, potrzeby medyczne. Myśmy to zawsze podkreślali na sesjach Rady Miasta, aby pieniądze w budżecie miasta były większe dla szpitala.

Radny przypomniał o wyśmiewaniu inwestycji przez prezydenta Zielonej Góry, Janusza Kubickiego, który rysował na terenie szpitala wieżowce zamiast jak mówił Pabierowski „racjonalnego zagospodarowania tego terenu”. Według radnego miasto powinno kłaść nacisk na współpracę, ponieważ przebudowa szpitala wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo pacjentów i pracowników.

Padła też deklaracja ze strony radnego: – Chcę też zadeklarować ze strony radnych miasta Platformy Obywatelskiej, mam nadzieję, że przekonamy też innych radnych, należy współpracować i rozwijać szpital, pomagać szpitalowi. Mamy duże inwestycje, mamy dobrze zagospodarowany teren […]. Z naszej strony będziemy wnioskowali, aby pieniądze w budżecie miasta na 2024 rok były większe dla szpitala.

Władze szpitala zadowolone z inwestycji

Bardzo się cieszymy z tej inwestycji, bo inwestycja wreszcie będzie taką wisienką na torcie, mam na myśli zakończenie termomodernizacji i teraz wykonanie szeregu prac związanych z tą infrastrukturą chodnikowo-drogowo-kanalizacyjną – mówił Działoszyński.

Szpital od lat przeszedł przez wiele inwestycji, ale brakowało tych kompleksowych, na które brakowało środków. Jak wyjaśniał Działoszyński władze ciągle przeszukiwały oferty, aby móc uzyskać dofinansowanie. Udało się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiemu, który pozyskał pieniądze z Polskiego Ładu.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot. Radosław Sujak

Stare systemy wodociągowo-kanalizacyjny i burzowy były wielkimi problemami dla Szpitala Uniwersyteckiego. Przy większych opadach zalewały kondygnacje przyziemne wielu budynków wchodzących w skład szpitala.

Szczegóły inwestycji w celu poprawy pracy szpitala

Podczas czwartkowej konferencji dowiedzieliśmy się, że pomysł na tę inwestycję to wspólna praca Szpitala Uniwersyteckiego z Uniwersytetem Zielonogórskim. Nie chodzi tu jednak o wydział medyczny! – Pierwsza koncepcja zagospodarowania tego obszaru powstała w ramach opracowania pracy dyplomowej na kierunku budownictwo – zdradził ciekawostkę kierownik działu inwestycji i remontów w Szpitalu Uniwersyteckim, Paweł Urbański.

Padły też konkretne szczegóły techniczne dotyczące rozpoczętej już inwestycji – Cała inwestycja, która zostanie zrealizowana na terenie szpitala obejmuje obszar prawie 10 hektarów. W ramach tej inwestycji zostaną przebudowane przede wszystkim drogi, chodniki, miejsca postojowe. Zostanie cały system parkingowy uporządkowany, łącznie z wprowadzeniem nowego systemu parkingowego. Zostanie wprowadzony system infokiosków, który będzie miał za zadanie ułatwić poruszanie się na terenie szpitala wszystkim pacjentom i osobom odwiedzającym – wymieniał Urbański.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Radosław Sujak

Jeśli chodzi o sieć wodociągowo-kanalizacyjną, która zostanie wymieniona, mowa tu o odcinkach o łącznej długości kilku kilometrów. Zostanie także założona sieć światłowodu oraz sieć elektroenergetyczna, która ma za zadanie usprawnić system oświetleniowy i monitoringu.

Dodatkowo na ternie szpitala pojawią się również wiaty ze stojakami na rowery, plac rehabilitacyjny, place rekreacyjne oraz wspomniana wcześniej tężnia solankowa.

Prace wykonane w ramach inwestycji mają też pomóc poruszanie się po terenie szpitala osobom z niepełnosprawnościami – chodniki będą szersze i powstaną specjalne miejsca parkingowe.

Prace inwestycyjne już ruszyły

Podczas konferencji został poruszony temat możliwej w poprzednich latach współpracy pomiędzy samorządem, miastem i szpitalem.

Rzeczywiście był taki moment, bodajże dwa lata temu, gdzie mieliśmy wspólnie z samorządem i miastem realizować parking wielopoziomowy, ale to by było wszystko, co by się wtedy stało, a myślę, że to, że żeśmy poczekali i jednak nie weszli w ten triumwirat, to teraz będzie owocowało tym, że zmodernizujemy właściwie teren całego szpitala – mówił Marek Działoszyński.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Radosław Sujak

Obecnie w pobliżu wyburzonego już budynku administracyjnego rozpoczęła się budowa wielkiego parkingu.

Problemy z rozpoczęciem inwestycji

Jak mówił marszałek Potęga, dzisiaj [w dniu konferencji tj. 9 listopada] była możliwość, aby spotkać się już na zakończeniu inwestycji, jednak to się nie udało. Dlaczego? – Był taki czas, kiedy, niestety, władze miasta w sposób taki dość niedwuznaczny torpedowały wręcz możliwość powstania tej inwestycji, jej realizacji, jej zaplanowania – wyjaśniał Grzegorz Potęga.

Jednak nie był to jedyny problem szpitala – My na początku zakładaliśmy, że 20 milionów nam na to wyłącznie starczy i planowaliśmy skorzystać z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – tłumaczył główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego, Sebastian Ciemnoczołowski. Mimo trudnych warunków Zarządowi Województwa Lubuskiego udało się podjąć działania i rozpocząć inwestycję, która ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

Utrudnienia dla pacjentów szpitala

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego już teraz przeprasza przyszłych i obecnych pacjentów za utrudnienia, które będą występować na terenie szpitala. – Będą ograniczenia we wjazdach, w parkowaniu i tak dalej, ale myślę, że warto ten rok poczekać, żeby było już tylko lepiej – tłumaczył Marek Działoszyński.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE