poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościSą wyniki II naboru Polski Ład. Lubuskie na szarym końcu w ilości...

Są wyniki II naboru Polski Ład. Lubuskie na szarym końcu w ilości dotacji.

Już po raz drugi Rząd RP przyznaje promesy poprzez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Samorządowcy się cieszą, ale eksperci są sceptyczni czy środki widniejące przy czekach w ogóle mają pokrycie. Jakie środki otrzymały lubuskie gminy?

– 940 milionów na nowe inwestycje dla lubuskiego!!! – tryumfalnie ogłosił na swoim profilu wojewoda lubuskie Władysław Dajczak. Faktycznie na liście dołączonej do postu znajdziemy 166 inwestycji w całym województwie.

Okazuje się jednak, że województwo lubuskie jest na szarym końcu uzyskanych dotacji. Zajmujemy przedostatnie miejsce zarówno wśród ilości przyznanych promes jak i kwot przeznaczonych w całym programie. Przykładowo województwo świętokrzyskie, które ma jedynie 200 tys. mieszkańców więcej otrzymało ponad 1,3 mld zł. Jeszcze większa dysproporcja jest w województwie podlaskim, które będąc niewiele większym od naszego otrzymał 1,5 mld zł. Po raz kolejny stawia to pod znakiem zapytania zaangażowanie lokalnych polityków PiS w uzyskiwane środki dla naszego województwa. (dalsza część artykułu pod mapą)

Inna sprawa, że eksperci nie są przekonani czy środki te zostaną w ogóle przyznane.

– Póki co Prawo i Sprawiedliwość rozdaje wirtualne pieniądze, których de facto nie ma. Kondycja sektora finansów publicznych jest z dnia na dzień coraz gorsza, a pieniędzy europejskich za łamanie polskiej Konstytucji i praworządności ciągle nie ma. Ruch jest po stronie PiSu. Wystarczy po prostu przestrzegać prawa i zlikwidować niekonstytucyjne instytucje – komentuje w rozmowie z nami Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki – Widać, że dla Zjednoczonej Prawicy ważniejszy jest interes jednego z koalicjantów, czyli Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Przedkładają swój interes nad interes Polek i Polaków i blokują 700 mld złotych dla naszego kraju – dodaje.

Przypomnijmy, że środki, które mają zasilać fundusz miały pochodzić właśnie w znacznej części z Krajowego Programu Odbudowy, który nie został cały czas zaakceptowany przez Komisję Europejską z uwagi na łamanie praworządności w Polsce.

Na czym polegają promesy przyznawane przez operatora funduszu, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego? Jak podaje PAP: „Po ogłoszeniu wyników naboru samorządy otrzymują z BGK wstępne promesy inwestycyjne. Następnie w ciągu 6 miesięcy samorząd musi rozpocząć postępowanie przetargowe. Dopiero po rozstrzygnięciu tego postępowania BGK wystawia promesę inwestycyjną, która jest zobowiązaniem do przekazania samorządowi środków po zakończeniu inwestycji.” Dodatkowo inflacja bardzo mocno wpływa na możliwości finansowe gmin.

To budzi wątpliwości również samorządowców – Samorządy składając wnioski w sierpniu 2021 roku do I naboru nie mogły przewidzieć tak dużego wzrostu cen. Obecne kwoty za realizację inwestycji znacząco odbiegają od szacunków z ubiegłego roku. Obserwowany jest wzrost ofert średnio na poziomie od 30 do 50 proc, a zdarzają się też przypadki, w których wartość ofert jest kilkakrotnie wyższa od zakładanej lub też odnotowywany jest całkowity brak ofert – uzasadnia Krzysztof Iwaniuk przewodniczący Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej w rozmowie z serwisem prawo.pl

Jakie zadania tam znajdziemy?

Województwo Lubuskie otrzymało promesy na dwa zadania:

1. Budowa Infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz drogowej na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli – 5 mln zł

2. Przebudowa wew. układu komunikacyjnego, modernizacja spalarni w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., modernizacja wieży ciśnień i sieci wod.-kan. w Szpitalu w Obrzycach – 30 mln zł.

Miasto Zielona Góra:

1. Budowa Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze-Etap II – 65 mln zł

Miasto Gorzów Wlkp.:

1. Budowa Północnej Obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego – etap I – 35 mln zł

2. Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z przebudową skrzyżowań w ul. Kos. Gdyńskich i ul. Słowiańskiej w Gorzowie Wlkp – 30 mln zł

Listę pozostałych zadań można znaleźć TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-2.6 ° C
1.2 °
-2.6 °
92 %
2.2kmh
100 %
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE