czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościŚwiebodzin74-Latek stracił ponad 30 tysięcy złotych

74-Latek stracił ponad 30 tysięcy złotych

W powiecie świebodzińskim oszust zadzwonił na telefon stacjonarny i wykorzystał schemat wypadku drogowego, którego sprawcą miał być syn poszkodowanego 74-latka.

Niestety pomimo licznych apeli policjantów, wciąż na terenie województwa lubuskiego dochodzi do oszustw związanych z podawaniem się za policjanta, oficera, wnuczka czy innej osoby. Schemat działania oszustów polega na wprowadzeniu człowieka w stres, na przykład informując o tragicznym zdarzeniu z udziałem bliskiej osoby.

W emocjach, niestety, często starsi ludzie nie myślą racjonalnie i zrozumienie, iż zostało się oszukanym, przychodzi zbyt późno. Oszuści zazwyczaj działają dwutorowo.

Jedna osoba prowadzi rozmowę i nie dopuszcza do jej przerwania. W takim przypadku „ofiara” może spróbować kontaktu z bliską osobą, która ma się znajdować w trudnej sytuacji lub „ochłonąć” i nabrać podejrzeń. Buduje także stałe napięcie i oświadcza, że decyzja musi być podjęta pilnie, czyli bez jej przemyślenia. W tym czasie, po uzyskaniu zgody do mieszkania przyjeżdża druga osoba, podająca się właśnie za policjanta, by odebrać pieniądze.

Tak też było w przypadku zdarzenia w powiecie świebodzińskim. W rozmowie telefonicznej kobieta oświadczyła, że syn poszkodowanego spowodował wypadek i by odpowiadał z wolnej stopy, musi pilnie wpłacić 30 tysięcy złotych albo pójdzie do więzienia.

Do mieszkania mężczyzny po uzyskaniu jego zgody przyjechał fałszywy policjant i odebrał gotówkę. Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych.

Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz mówienie osobom starszym o tym jak działają i co mogą w takich przypadkach służby, oraz o schematach działania oszustów.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach.

_____________

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
bezchmurnie
11.8 ° C
18.2 °
11.8 °
57 %
3.3kmh
0 %
czw.
26 °
pt.
25 °
sob.
19 °
niedz.
20 °
pon.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE