poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Jak nie zgubić się w lesie? Radzi lubuska policja

Jak nie zgubić się w lesie? Radzi lubuska policja

Po raz kolejny lubuscy funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach, o które należy zadbać udając się na spacer do lasu. Wszystko po to, aby się nie zgubić i bezpiecznie wrócić do domu.

Chociaż sezon na grzybobranie jeszcze oficjalnie nie wystartował to coraz więcej osób udaje się do lasów na spacer. Po pierwsze po to by skorzystać z uroków leśnych zakątków i spędzić czas na świeżym powietrzu, a po drugie: by znaleźć trochę ochłody, którą dają drzewa w upalne dni. Jak przyznają lubuscy policjanci: nie dla wszystkich takie wycieczki kończą się przyjemnie. Chodzi tu głównie o starszych ludzi, którzy często gubią orientację w terenie i nie potrafią sobie poradzić z powrotem do domu. Chociaż takie sytuacje mogą się przydarzyć każdemu, dlatego wychodząc do lasu warto stosować się do kilku ważnych zasad.

Na początek należy pamiętać, aby mieć ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy.

– Sytuacja ta może decydować czy osoba potrzebująca pomocy po tym, jak zasłabła czy też straciła orientacje w terenie, otrzyma ją za kilka minut czy ta jednak nie dotrze na czas. Mówiąc wprost- naładowany telefon komórkowy może uratować nam życie – przyznaje Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.

Oprócz tego warto mieć ze sobą latarkę lub kamizelkę odblaskową, dzięki którym będziemy bardziej widoczni. Do ekwipunku należy też dołączyć cieplejszą odzież, czy to bluzę czy kurtkę. Przydadzą się niezależnie od pory roku, ponieważ im bliżej wieczora tym robi się coraz chłodniej, zwłaszcza w lesie, gdzie temperatura i tak jest już nieco niższa niż w miastach.

Przyda się też prowiant i… towarzystwo. Jeśli mamy możliwość lepiej jest spacerować z kimś obok. Wtedy mniejsze szanse na zagubienie się i większe na znalezienie prawidłowej drogi. To nie koniec. Podczas wizyty w lesie należy zwracać uwagę na szczegóły miejsca, w którym jesteśmy i jak najwięcej zapamiętać, np. oznaczenia na drzewach, składowiska wyciętego drzewa, itp. Wszystko po to, by w przypadku zagubienia móc wytłumaczyć gdzie mniej więcej możemy się znajdować.

– W przypadku zagubienia w lesie należy starać się dojść do duktu leśnego, a następnie podążać nim aż do skrzyżowania z kolejnym duktem. Tam powinny znajdować się specjalne kamienie oznaczone numerem. Podając ten numer bardzo szybko będzie można zlokalizować miejsce naszego pobytu – dodaje Marcin Maludy.

Przed samym spacerem należy tez poinformować kogoś o miejscu, do którego się wybieramy i o planowanej godzinie powrotu tak, aby w przypadku kryzysowej sytuacji ktoś mógłby w porę zareagować.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
26.4 ° C
26.4 °
26.4 °
42 %
2.2kmh
3 %
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
28 °

NAJPOPULARNIEJSZE