środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraMiliony euro mogą trafić do lubuskich przedsiębiorców

Miliony euro mogą trafić do lubuskich przedsiębiorców

Na blisko 250 mln złotych opiewają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które właśnie podpisał samorząd Województwa Lubuskiego. To środki, które zostaną rozdysponowane w czterech obszarach na udzielenie wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego. Na co można uzyskać pożyczki?

Pojęcie pożyczki, instrumentu zwrotnego, jest czymś, czego nie należy się bać. Przy preferencyjnych warunkach, możliwości skorzystania z większego zakresu wsparcia niż pierwotnie było to możliwe z dotacji, jest to bardzo konkurencyjny instrument do wykorzystania przez lubuskich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że będą śmiało sięgać po te pieniądze i efektywnie je wykorzystywać – przekonywał marszałek Marcin Jabłoński.

Środki zostaną rozdysponowane w czterech obszarach w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”:

  • pożyczki na rozwój cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim – dofinansowanie ponad 12,5 mln zł,
  • pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – dofinansowanie ponad 50 mln zł,
  • pożyczki na efektywność energetyczną – dofinansowanie ponad 86 mln zł,
  • pożyczki na odnawialne źródła energii – dofinansowanie prawie 70 mln zł.

Pożyczki mają mieć preferencyjne warunki z oprocentowaniem od 0,5 do 3%. Wkład własny w wysokości 15% może zostać pokryty środkami operatorów poszczególnych programów, a same pożyczki będą mogły być udzielane do 72 miesięcy. Większy termin uzyskają projekty związane z termomodernizację i te, które będą mogły realizować samorządy. Warunki są jeszcze omawiane, a na rozpoczęcie naborów ruszy lada moment.

Gratuluje pozyskania kolejnych środków europejskich dla mieszkańców województwa lubuskiego. Te wszystkie obszary to kierunek, jaki obiera Ministerstwo, ale te potrzeby są dostrzegane przez Komisję Europejską. Uważam, że te środki, które trafią w formie umów będą asumptem do rozwoju polityki regionalnej, ale też współpracy różnych podmiotów i środowisk – gratulował Konrad Wojnarowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który połączył się zdalnie z Warszawy.

Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli sięgnąć nawet po 1 mln zł, a małe i średnie przedsiębiorstwa do 2 mln zł.

Liczymy na sprawne działania i bardzo dobrą współpracę ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wykonaliśmy wszystkie działania, które były potrzebne, żeby jak najprędzej sformułować tę ofertę i zaprosić przedsiębiorców do próby podjęcia tych środków – dodał marszałek Marcin Jabłoński.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
2.3 ° C
2.3 °
2.3 °
90 %
2kmh
90 %
czw.
9 °
pt.
7 °
sob.
5 °
niedz.
6 °
pon.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE