piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZa tydzień wybory - kto zostanie posłanką/posłem w Lubuskiem?

Za tydzień wybory – kto zostanie posłanką/posłem w Lubuskiem?

Takiej aktywności polityków możemy doświadczyć jedynie podczas wyborów. Kampania rozpisana na godziny, wiele działań w kilku miejscach jednocześnie, zaangażowane sztaby i jeden cel – przekonać jak największą ilość wyborców. Kto zabłysnął w kampanii?

Niewątpliwie Koalicja Obywatelska liczy na wielką wygraną w obecnych wyborach w naszym województwie. Szef partii w regionie Waldemar Sługocki nie tylko chce odbić województwo (w poprzednich wyborach to PiS miał najwięcej głosów), ale też ponowić wynik z 2007 i 2011 roku, gdy PO miała po 6 mandatów.

Partia ma dwie mocne lokomotywy, wspomnianego już Waldemara Sługockiego oraz marszałkinię Elżbietę Annę Polak. Ich wyniki będą z pewnością wysokie, gdyż oboje mocno pracują na swój wynik jeżdżąc i spotykając się z mieszkańcami. Najwcześniej kampanię zaczął Sługocki i to jego banery oraz ulotki możemy znaleźć w nawet najmniejszych wioskach i miejscowościach. W mediach społecznościowych wrażenie robią jego profesjonalne spoty wyborcze.

Kogo jeszcze widać? Z pewnością na północy sprawnie działa kampania Krystyny Sibińskiej. Posłanka ma spore doświadczenie, bo w powiatach ościennych bywała prawie codziennie przez ostatnich kilka lat. Mandatu nie ma zamiaru odpuścić również Robert Dowhan. Obecny senator ustąpił miejsca w ramach Paktu Senackiego, ale ilość materiałów wyborczych robi spore wrażenie.

Najbardziej oryginalny z największej partii opozycyjnej jest z pewnością Marek Cebula, który zakupił kilkaset kilogramów… cebuli i rozdaje ją wraz z ulotką promując przy okazji zdrową żywność. Jego kampania została zauważona przez ogólnopolskie konta Michała Marszała czy Make Life Harder.

Na kogo stawia Prawo i Sprawiedliwość? Gdyby zliczyć banery wyborcze to na… Łukasza Mejzę, który skompromitowany po aferach związanych z chorymi dziećmi i dotacjami uznał, że uderzy do najtwardszego elektoratu prawicy i straszy Donaldem Tuskiem.

Cała Zielona Góra jest z kolei oblepiona banerami Jerzego Materny, on sam w swoich mediach społecznościowych stawia na samorządowców, którzy w krótkich filmach dziękują mu za pomoc. Materna to z pewnością poseł zaangażowany w sprawy województwa i osoba, która uczestniczyła w wielu rozmowach dotyczących infrastruktury. Nie wszyscy jednak są z tego zadowoleni. Podnoszenie mostu w Krośnie Odrzańskim powoduje rekordowe korki, sprawiając, że miasto jest sparaliżowane za dnia.

Można byłoby zapytać gdzie jest Marek Ast? Lider listy, który w poprzednich wyborach mógł pochwalić się najlepszym wynikiem dzisiaj promuje się głównie na rządowych spotkaniach promujących inwestycje lub programy socjalne. W internecie można znaleźć również jego ulotkę, która wskazuje, że Polski Ład ściągnął do województwa 2 miliardy złotych.

Tyle jeżeli chodzi o główne partie. Za plecami KO i PiS biegną trzy ugrupowania, gdzie zgodnie z prognozami mogą liczyć w naszym województwie na 1 mandat. Największa walka zapowiada się w Trzeciej Drodze. Poza walką o wyborcę dla całej listy prowadzona jest również walka wewnątrz pomiędzy Polską 2050, a PSL.

Najwięcej szans mają Maja Nowak oraz Stanisław Tomczyszyn. Nie ulega wątpliwościom, że dużo bardziej rozpoznawalny jest wicemarszałek „ludowców”. Sztabowcy Nowak stawiają jednak na świeżość i nowe pomysły, ale jedyne, który warte są zauważenia to wózek z lemoniadą i słoneczniki.

Lewica już w zasadzie wie, kto zostanie jej posłanką to Anita Kucharska-Dziedzic. To na nią są największe nakłady finansowe i jest najbardziej widoczna. O dobry wynik walczy jednak również Tomasz Nesterowicz, dla którego ma to być poligon, przed wyborami samorządowymi. Ciekawą postacią na liście jest również Magdalena Milenkovska, jednak zaczęła budowanie swojej rozpoznawalności zbyt późno i zapewne zdobędzie głosy, ale na mandat nie wystarczy.

Konfederacja postawiła na Krystiana Kamińskiego… którego w zasadzie w mediach nie widać. Mocniej pracuje za to Krystian Pacholik z Ruchu Narodowego, ale podobnie jak w poprzednich ugrupowaniach tutaj można liczyć maksymalnie na jeden mandat. Obaj kandydaci, zamiast jednak stawiać na swoją promocję, podają w większości dalej partyjny przekaz ogólnopolski.

Województwo lubuskie po 15 października będzie miało 12 posłanek i posłów i to od nas zależy, kto nim zostanie. Każdy głos się liczy – wystarczy przypomnieć historię Bogusława Wontora, który wygrał kiedyś mandat dosłownie 6 głosami.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
28.4 ° C
28.9 °
28.4 °
41 %
4.1kmh
100 %
pt.
30 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
22 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE