środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra"Będę krzyczał na cały głos w sprawie Odry"

„Będę krzyczał na cały głos w sprawie Odry”

Katastrofa na Odrze może się powtórzyć. W ostatnich dniach w Kanale Gliwickim badanie próbek wody wskazało na pogorszenie się stanu jakościowego wody. Przedsiębiorcy obawiają się o swoje biznesy dlatego szukają pomocy wszędzie również u odwiedzającego nasze województwo Donalda Tuska.

Tak jak od pierwszych dni tego, co się działo z Odrą, używaliśmy słowa „katastrofa”, dzisiaj niestety muszę powiedzieć, że ta katastrofa trwa dalej. Mówię nie tylko o śniętych rybach w Kanale Gliwickim. Katastrofą jest też kompletne zaniechanie – podkreślał Donald Tusk.

Lidera demokratycznej opozycji po porcie w Cigacicach oprowadzała dzisiaj bardzo zaangażowana w sprawy Odry marszałkini Elżbieta Anna Polak. Wśród przedsiębiorców byli organizatorzy gastronomii, wędkarze, winiarze, ale też ludzie kultury, którzy nad Odrą prowadzą swoje zajęcia. Wszyscy oni mówili o obawie przed kolejnym sezonem.

Przyszli tu ludzie Odry, którzy żyją tutaj od wielu lat. Zainwestowali swoje środki, podjęli wielkie ryzyko – chcą tu żyć, pracować. Prowadzą przystanie, winnice, zbierają zioła, prowadzą działalność gospodarczą. Wszyscy razem bardzo się martwimy, bo samorząd wojewódzki w 2018 roku został pozbawiony kompetencji w zakresie zarządzania wodami. Ale ludzie przychodzą do mnie – przychodzą, żebyśmy przygotowali własny program – mówiła włodarz województwa

Lubuskie wiele zrobiło, aby powstrzymać śnięcie ton ryb z Odry. Wprowadzono monitoring oraz badania. Marszałkowie województw wymieniają się informacjami i podpisały porozumienie o współpracy. Niestety rząd jakby nie zauważa tych działań i problemów na Odrze. W budżecie państwa nie ma zapisanej ani złotówki na rewitalizację Odry, a to nie tylko sprawa ryb, ale całego ekosystemu.

Pierwsze zwiastuny złej sytuacji mamy już teraz. Obecny na spotkaniu burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula informował zebranych i samego Donalda Tuska, że z raportów Wód Polskich wynika, że wszystkie parametry w Kanale Gliwickim już teraz świecą się na czerwono, mimo że woda jest jeszcze zimna i jest jej dużo więcej. Problem znowu pojawi się w miesiące letnie.

Chciałbym skorzystać z okazji i zaapelować, aby władza wreszcie zrozumiała, że nie ma tu miejsca na konflikty i wojny – powiedział Donald TuskWojna władzy z wędkarzami jest absurdalna, bo to są ludzie, którzy chcą pomagać. Rząd jest nam winny podstawową informację, a nikt nic nie wie, nie można niczego się dowiedzieć. Nie można nawet zaplanować normalnej działalności i służby, jaką oferuje nam wszystkim Polski Związek Wędkarski. Zwracam się do ludzi bezpośrednio odpowiedzialnych: łaski nikomu nie robicie. To władzy powinno zależeć na jak najlepszej współpracy z samorządami, wędkarzami czy przedsiębiorcami. To jest ostatni moment, znowu może być za późno, żeby uniknąć najgorszego. A przede wszystkim jak najszybciej proszę przedstawić informacje, co zrobiliście, co macie zamiar robić w najbliższym czasie, jakie będą relacje z Polskim Związkiem Wędkarskim. Nie może być żelaznej kurtyny.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
23.3 ° C
23.9 °
22.4 °
34 %
4.8kmh
100 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
28 °
sob.
28 °
niedz.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE