poniedziałek, 27 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraChcesz paszport? Długo poczekasz.

Chcesz paszport? Długo poczekasz.

Kolejka po paszport jest blisko pięciokrotnie większa niż rok temu. Na dzisiaj nie ma możliwości rezerwacji wizyty nawet na złożenie wniosku paszportowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Mamy odpowiedź Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W dniach od 22 marca do 18 kwietnia nie ma możliwości umówienia się na wizytę w celu złożenia wniosku paszportowego. Brak miejsc zarówno w delegaturze Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, jak i w siedzibie głównej w Gorzowie Wlkp. Dlaczego nie można umówić się na późniejsze terminy?

– Przesunięty został termin wdrożenia rozwiązań ze zmienionej ustawy o dokumentach paszportowych, które miały wejść w życie 27.03.2022 (m.in. rezygnacja z wniosku, tryb elektroniczny włącznie z wzorem podpisu). Termin wdrożenia zostanie ogłoszony w drodze komunikatu właściwego ministra. Wdrożenie będzie wymagało 1-2 dni przerwy
w obsłudze, zatem nie możemy umawiać klientów na zbyt odległy termin, dopóki nie jest znany termin wdrożenia. Doświadczenie z użytkowania systemu kolejkowego pokazuje, że im bardziej odległe terminy rezerwacji, tym mniej osób zgłasza się w terminie. – informuje nas dyrektor biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Jak tłumaczy nam Zieleński zwiększona ilość chętnych po paszport wynika w szczególności ze zbliżającymi się wakacjami. Jednak jak przyznaje „z pewnością na zainteresowanie w tym roku ma także wpływ sytuacja w Ukrainie.”

Widać to bardzo mocno po porównaniu tożsamych okresów w zeszłych latach. W okresie od 24.02 do 10.03 w roku 2020 przyjęto 1543 wnioski, 2021 r. – 593 wnioski, a tegoroczny wynik to, aż – 2886 wniosków. Jest to wzrost prawie pięciokrotny.

Na problemy z umówieniem wizyty w wydziale paszportowym zwracaliśmy uwagę już ponad rok temu. Wtedy powodem zapchania była pomyłka urzędników:

Czy wyciągnięto wnioski z tej sytuacji? – Limity zostały zmienione, obecnie na przyjęcie, weryfikację wniosku, pobranie odcisków linii papilarnych i zatwierdzenie operacji przewidujemy czas krótszy niż 10 minut, na wydanie paszportu z weryfikacją danych biometrycznych mniej niż 5 minut. – odpowiedział Karol Zieleński.

Niestety rozwój wojny na Ukrainie raczej nie prędko należy spodziewać się poprawy sytuacji. O wrażeniach z prób zarejestrowania się w systemie pisał w felietonie w Gazecie Wyborczej redaktor naczelny Artur Łukasiewicz.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.4 ° C
5.4 °
4.5 °
46 %
5.9kmh
100 %
pon.
5 °
wt.
6 °
śr.
6 °
czw.
17 °
pt.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE