niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCo zrobić z potrawami świątecznymi po świętach? Oddać do Jadłodzielni

Co zrobić z potrawami świątecznymi po świętach? Oddać do Jadłodzielni

Marnowanie się jedzenia to duży problem. Szczególnie w okresie świąt, gdzie zazwyczaj w domach powstaje więcej ilości potraw niż jesteśmy w stanie zjeść. Pozostałe dania warto oddać do takich miejsc, jak Jadłodzielnia.

W naszym mieście działają trzy Jadłodzielnie. Znajdziecie je na ulicach Moniuszki 35 i Zacisze 24 oraz na Osiedlu Pomorskim 13. Wszystkie te miejsca zaopatrzone są w lodówkę i szafę. Dzięki temu możecie oddać tam również potrawy, które muszą być przechowywane na zimno.

Jadłodzielnie powstały dzięki dwóm popularnym obecnie trendom – Zero Waste i FoodSharing. Chodzi w nich głównie o to, aby nie wyrzucać rzeczy, które nadają się jeszcze do użytku (w tym także jedzenie) oraz o dzielenie się potrawami, jeśli mamy ich za dużo. Korzystając z Jadłodzielni, nie marnujemy jedzenia, czyli nie wyrzucamy go do kosza, a przy okazji mamy na koncie dobry uczynek, podarowując potrawy innym.

Ważne, aby do Jadłodzielni oddawać tylko jedzenie i napoje, które można wciąż spożywać. Potrawy nie powinny przekroczyć terminy przydatności i powinny być odpowiednio zapakowane, np. w pojemniki czy słoiki. Oddać można także ciasta czy zupy, ale domowe potrawy muszą być odpowiednio opisane, tzn. nazwa produktu i data przygotowania. Nie można oddawać do Jadłodzielni surowego mięsa czy potrawy zawierające surowe jajka, a także otwartych puszek (np. pasztetu).

Idea Jadłodzielni polega na tym, aby każdy mógł z nich bezpiecznie korzystać. Oddając, np. zapas sałatki jarzynowej, której zrobiliśmy za dużo, możemy wziąć z Jadłodzielni coś innego – ciasto, zupę czy pieczywo. Nie zostawiajmy w lodówkach i szafkach rzeczy, których sami nie chcielibyśmy już zjeść z powodu brzydkiego zapachu czy koloru mogących wskazywać zepsucie produktów.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
pochmurnie
13.3 ° C
13.4 °
12.9 °
38 %
2.7kmh
21 %
niedz.
22 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE