piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra"Dziennikarze" Gazety Lubuskiej w końcu pozwani. Znamy szczegóły

„Dziennikarze” Gazety Lubuskiej w końcu pozwani. Znamy szczegóły

– To atak na moją reputację, deprecjonowanie i poniżanie konkurencji politycznej – pisze na swoim profilu marszałek Elżbieta Anna Polak. Po kolejnych wpisach ośmieszających włodarz województwa ta wchodzi na drogę sądową. Pozwanymi jest nie tylko wydawca Gazety Lubuskiej, ale także jej pracownicy Janusz Życzkowski, Robert Bagiński oraz Marcin Kędryna.

Gazeta Lubuska od kilku miesięcy wielokrotnie pisała o marszałek w nieprzychylnych jej artykułach. Zamiast faktów, mieliśmy tam wiele niedomówień, manipulacji, a także opinii i komentarzy, na które w żaden sposób włodarz województwa nie mogła odpowiedzieć.

To, czego teraz doświadczam ze strony mediów narodowych, przybiera formę bezcelowej agresji i niszczy standardy w debacie publicznej. Wszelkie granice dopuszczalnej krytyki są każdego dnia rażąco przekraczane. Dziennikarze nie mają prawa bezkarnie naruszać dóbr osobistych osób publicznych i urzędów, dlatego skierowałam pozew o ich ochronę – pisze na swoim profilu Elżbieta Anna Polak.

Pozwanych reprezentuje krakowska kancelaria Michała Kroka, która już odpowiedziała na pozew skierowany w połowie października. Teraz doczekaliśmy się repliki ze strony cenionego prof. dr hab. Marka Chmaja, który jest pełnomocnikiem marszałek województwa. – Oświadczam, że Powódka podtrzymuje w całości stanowisko zawarte w pozwie, w tym wnioski w nim zawarte – pisze radca prawny i dodatkowo wnosi kolejne dwa dowody. Są to odpowiedzi Rady Etyki Mediów oraz artykuł „Nie będzie śledztwa ws. tłumienia krytyki prasowej przez marszałek Elżbietę Polak” Wirtualnych Mediów.

Jakie zarzuty stawia samorządowiec „dziennikarzom” lokalnej gazety? To w szczególności naruszenie dóbr osobistych. Prawnik Powódki wskazuje, że krytyka prasowa w tym przypadku dawno wyszła poza dopuszczalne prawne ramy. W odpowiedzi Pozwani przytoczyli orzecznictwo, które wskazuje na dopuszczalność tzw. rozszerzonej granicy krytyki z uwagi na fakt, że mają do czynienia z politykiem.

Z takimi zarzutami nie zgadza się prof. Chmaj, który uważa, że „Pozwani przytoczyli jednak orzecznictwo w sposób wybiórczy, wyciągając z niego wyłącznie korzystne dla ich stanowiska elementy (…) Pominęli fragmenty przywołanych orzeczeń dotyczące ram, w których ta rozszerzona krytyka powinna się jednak wciąż mieścić.”

Dalej w replice jest jeszcze ciekawiej: „narracja Pozwanych budowana jest jedynie na domysłach, niezweryfikowanych informacjach (…). Pozwani nie przedstawili żadnych dowód doręczenia i nie wskazują, aby nimi dysponowali na etapie sporządzania materiałów prasowych” oraz „Krytyka działalności publicznej Powódki została przez stronę przeciwną skonstruowana w taki sposób, że uderza jednocześnie w jej reputację jako osoby prywatnej. Używanie stwierdzeń typu „Pani marszałek patrząc w oczy ofierze, bez zająknięcia mijała się z prawdą”, „Mobbing, molestowanie, praca za seks? Tajemnice Pani Marszałek”, nie tylko deprecjonuje Powódkę jako osobę publiczną – Marszałka, ale rzutuje też na sferę życia prywatnego, której immanentnym elementem jest tożsamość i system moralny.”

Zacytowanie zarzutu postawionego przez kogoś innego jest formą jego rozpowszechnienia, także wtedy, kiedy wyraźnie zaznaczone zostało, że nie jest to własne stanowisko autora publikacji. Również osłabienie poziomu pewności informacji poprzez umieszczenie w zdaniu zastrzeżenia „rzekomo” nie niweluje zasadniczej treści pomówienia o postępowanie niegodne, a być może przestępcze – wskazuje prof. dr hab. Marek Chmaj.

W ostatni weekend pojawiły się kolejne artykuły na temat marszałek Polak. W swoim artykule „Okrutna kpina z marszałek Elzbiety Polak. Czy tak powinniśmy promować Lubuskie?” Robert Bagiński przytacza inne wypowiedzi dziennikarzy mediów narodowych na temat konferencji Polak, na którą wtargnął prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Krążą jednak słuchy, że podczas tej samej konferencji prasowej wymieniał się z włodarzem Zielonej Góry wiadomościami na temat strategii działania przeciwko marszałek.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama? e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
16.7 ° C
16.7 °
16.2 °
70 %
1.9kmh
64 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE